Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Dopalacze. Trzeba o nich mówić przed nowym rokiem szkolnym

Facebook Twitter

„Dopalacze i inne substancje psychoaktywne zagrożeniem XXI wieku”, pod takim tytułem wczoraj (26.08.) w sali sesyjnej Urzędu Miasta odbyła się specjalna konferencja dla pedagogów szkolnych.

To była teoria, przed nami warsztaty praktyczne – mówi Joanna Biczak doradca metodyczny z Samorządowego Ośrodka Doskonalenia w Częstochowie i jednocześnie pedagog szkolny w szkole podstawowej numer 12.

Dopalacze to poważny problem. Można go zwalczyć, to wymaga jednak odpowiedniej współpracy, rodziców, nauczycieli i służb mundurowych.

Spotkanie zorganizowano w związku ze wzrostem w ostatnim czasie liczby zatruć dopalaczami wśród młodzieży oraz rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym.

– To ważne, że mówimy o tym problemie właśnie teraz, przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Pedagodzy powinni być jak najlepiej przygotowani do wdrażania działań profilaktycznych i uświadamiania młodym ludziom, na jakie niebezpieczeństwo mogą być narażeni – mówił zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak.

Od początku wakacji na terenie Śląska znacznie wzrosła liczba zatruć dopalaczami. Do szpitali masowo zaczęły trafiać osoby, które spożyły „Mocarza” – 800 razy silniejszego od marihuany. Obecnie młodzież i młodzi dorośli stanowią najliczniejszą grupę osób sięgających po substancje psychoaktywne. Używanie ich stało się jedną z najważniejszych kwestii społecznych i problemem zdrowia publicznego.

Sanepid ostrzega i zaleca środki ostrożności oraz konieczność zwiększenia uwagi skierowanej na osoby niepełnoletnie i młodzież.

Sprzedawcy narkotyków oferują niezapomniane wrażenia i doznania, przyciągają klientów ceną, błędnym opisem produktu – zwłaszcza jego składu chemicznego, który ulega ciągłej zmianie.

Problem nadużywania substancji psychoaktywnych jest o tyle poważny, że większość osób, które je używa, nie zdaje sobie sprawy z tego, jak poważny wpływ mają na cały organizm, zwłaszcza na Ośrodkowy Układ Nerwowy (OUN). Używając substancji psychoaktywnych narażamy nie tylko własne zdrowie, ale i życie. Dlatego, jak zaznacza sanepid, ważne jest aby uwrażliwić oraz uświadomić jak wielkie zagrożenie niesie za sobą zażywanie dopalaczy.

W konferencji uczestniczyli m.in. przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Częstochowie, Częstochowskiego Towarzystwa Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych „Powrót z U”, Częstochowskiego Towarzystwa Profilaktyki Społecznej – Ośrodka Rehabilitacyjno – Wychowawczego dla Młodzieży Uzależnionej w Częstochowie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj