Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Dokąd trafią środki wojewody na ratowanie zabytków?

Facebook Twitter

W Sali Sejmiku Śląskiego został rozstrzygnięty otwarty konkurs na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane w zabytkach województwa śląskiego. Beneficjenci takiego wsparcia otrzymali czeki. Na dotacje były znaczne pieniądze, z których skorzystały głównie parafie.

Żarki, miejski budżet, Szóstka padła w Konopiskach
fot. Pixabay

Zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego w roku 2022 przyznano dotacje w łącznej kwocie 2 mln zł. Pieniądze rozdzielono na obiekty w całym regionie, są też znaczące budowle w rejonie Częstochowy i okolic. Okazuje się, że wsparcie wojewody na ten cel wykorzystają najchętniej kościoły, pojedyncze dotacje trafiły do prywatnych zarządców zabytków czy też firm, które zabytkowe budowle mają pod opieką.

Parafia Rzymskokatolicka Trójcy Świętej w Koniecpolu otrzymała 70 tys. zł, 50 tys. zł parafia w Przyrowie. Na 75 tys. zł pomocy w remontach może liczyć Rzymskokatolicka Parafia św. Józefa w Sadowie. Są też mniejsze kwoty, jak 7,5 tys. zł dla Kościoła pw. św. Mikołaja w Zawierciu. Dotacje pomogą w pracach konserwatorskich też w kościołach w: Żurawiu, Żarkach, Koziegłowach czy Ogrodzieńcu.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2024