Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w ZUS

Facebook Twitter

W związku z zamknięciem częstochowskich szkół czy przedszkoli z powodu koronawirusa, rodzice najmłodszych i niepełnosprawnych częstochowian mogą jeszcze starać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy w ZUS. W piątek zawieszenie zajęć w placówkach oświatowych zostało przedłużone do 24 maja.

Dotychczasowe przepisy przewidywały jednak, że okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego zakończy się 26 kwietnia:

Zasiłek przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do ukończenia 8 lat oraz opiekunom starszych dzieci, które mają odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego:

Aby, otrzymać zasiłek należy złożyć u pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem:

– wyjaśnia Beata Kopczyńska rzeczniczka ZUS-u w woj. śląskim. Przypomnijmy, w środę (29.04.) premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 6 maja żłobki i przedszkola znów mogą zostać otwarte. Jednak decyzja będzie należeć do organu założycielskiego. Z kolej ministerialny projekt przewiduje, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony do 24 maja. Będą mogli z niego skorzystać rodzice maluchów, których żłobki i przedszkola pozostaną zamknięte.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj