Dobre Targi, czyli jak pomagać w ramach wolontariatu
„Dobre Targi" w Częstochowie były doskonałą okazją, aby uczniowie mogli dowiedzieć się więcej na temat wolontariatu, a także działalności organizacji pozarządowych z naszego terenu.

Szacowany czas czytania: 02:30
Wolontariat wśród uczniów cieszy się stale dużym zainteresowaniem.
Przemek Kowalski: Wolontariat jest rzeczywiście takim bezinteresownym działaniem, więc nie mówimy tutaj o korzyściach materialnych, ale to jest to ogromne doświadczenie społeczne. Dobre Targi to spotkanie, gdzie chcemy sieciować szkoły i organizacje pozarządowe. Ma to na celu przede wszystkim promocję wolontariatu, ale także chcemy tutaj mówić o takiej dobrej, partnerskiej współpracy, żeby właśnie zarówno szkoły, jak i organizacje pozarządowe mogły czerpać z tego obopólne korzyści. Było to wydarzenie, w którym wzięło udział ponad 100 osób. Gościliśmy 8 szkół.
Wolontariat niesie korzyści dla podopiecznych, ale i dla samej osoby, która niesie pomoc, mówi Przemek Kowalski, koordynator animacji lokalnej w Fundacji Oczami Brata. Na targach udało się połączyć ze sobą przedstawicieli edukacji z organizacjami trzeciego sektora. Młodzi ludzie mogli też bliżej poznać idee wolontariatu..
Jakub Frajter: Wydaje mi się, że dla osób, które pierwszy raz biorą udział lub nie są w tym tak doświadczonym, była to na pewno spora dawka wiedzy. Przez prelegentów było mówione o tym, że dla młodzieży wolontariat jest doświadczeniem zawodowym, wpis do CV i na pewno to też jest dość wzmacniające. Pani mówiła, jak można powiązać to, co się robi z tym, co się lubi, np. lubi chodzić po górach, pracuje w fundacji, która zajmuje się pomocą osobom z niepełnosprawnościami. Zobaczyła, że szukają super ludzi, którzy idą z osobami z niepełnosprawnościami w góry. Super wolontariat, który składa się tak naprawdę z pasji i z tego, co się robi na co dzień.
Ocenia Jakub Frajter, wolontariusz z Częstochowy. Szkoły z miasta i regionu spotkały się z organizacjami pozarządowymi po to, aby wymienić się doświadczeniami na temat wolontariatu. A droga do tego, aby rozpocząć pomaganie innym, jest bardzo prosta.
Marta Goldsztajn: Najważniejsze, to zadać sobie kilka pytań. W jakiej formie chciałbym ten wolontariat? Ile mam czasu? Na ile go mogę poświęcić? Być może właśnie czym się interesuje, żeby gdzieś zaspokoić swoje potrzeby. Bo to też jest bardzo ważne, świadcząc usługi takie wolontarystyczne. A później, jak już mamy odpowiedzi na te kilka pytań i mamy pomysł, co możemy zrobić dla innych, czy to osób, czy to środowisk, czy nawet zwierząt, po prostu zacząć szukać takich miejsc. Znajdźcie na przykład jakąś organizację pozarządową, która działa w tematyce waszych zainteresowań i śmiało napiszcie do nich i zapytajcie, czy możecie w czymś pomóc.
Dodaje Marta Goldsztajn, prezes Fundacji Teatr Nowy w Częstochowie.
Czytaj także: