Radio Jura Home

Moje Miasto Moje Radio • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Do kogo przyjedzie wymazobus?

Facebook Twitter

Częstochowski magistrat przypomina, że próbki do testów na obecność koronawirusa mogą być pobierane wyłącznie od osób przebywających na przymusowej kwarantannie domowej, po stwierdzonym kontakcie z osobami zakażonymi wirusem COVID-19.

fot. PDPics/pixabay.com

Władze samorządowe nie odpowiadają za kwalifikację mieszkanek i mieszkańców na testy i do wymazów. W poniedziałek informowaliśmy, że po pobraniu ok. 300 próbek na terenie miasta, „wymazobus” pozostaje w pogotowiu i wznowi działalność, jeżeli pojawi się potrzeba wykonania kolejnych wymazów na terenie miasta. W chwili obecnej wymazy są robione na bieżąco w terminach wynikających z prowadzonego przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Częstochowie nadzoru epidemiologicznego. Wymazobus do wykonywania wymazów, mimo że jest finansowany ze środków miejskich, może pobierać próbki wyłącznie na podstawie list przygotowanych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną

– wyjaśnia Włodzimierz Tutaj, rzecznik magistratu. Kto w takim razie może liczyć na test?

Nie obejmują natomiast – przynajmniej na razie – osób przebywających na kwarantannie np. po powrocie z zagranicy, bez stwierdzonego kontaktu z osobami zakażonymi. Nie można też zamówić sobie wymazu w przypadku wątpliwości co do swojego stanu zdrowia. Sytuację taką trzeba zgłosić w Sanepidzie, który po wywiadzie stwierdzi, czy dany przypadek kwalifikuje się do wydania decyzji o kwarantannie, a następnie wykonania wymazu i przeprowadzenia testu.

Urzędnicy przypominają też, że nie przeprowadza się testów profilaktycznych…

Apele o zwiększenie zakresu realizacji testów płyną do Rządu RP praktycznie od czasu rozpoczęcia epidemii, ale na razie decyzja o rozszerzeniu grupy osób poddawanych testom dotyczyła tylko personelu medycznego, jako grupy zawodowej najbardziej narażonej na kontakty z osobami zakażonymi wirusem.

– wyjaśnia Włodzimierz Tutaj, rzecznik w Urzędzie Miasta.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj