Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Dni Rodzicielstwa Zastępczego. Ciągły deficyt takich rodzin

Facebook Twitter

Warto robić jeszcze więcej na rzecz tworzenia rodzin zastępczych. W całym kraju brakuje miejsc dla tysiąca dzieci.

Dni Rodzicielstwa Zastępczego
fot. FB/Stowarzyszenie "DLA RODZINY"/Częstochowskie Centrum Wsparcia Rodziny

Dni Rodzicielstwa Zastępczego w Częstochowie

Temat deficytu rodziców, którzy mogą stworzyć dom i zapewnić opiekę dzieciom, wrócił również w Częstochowie podczas obchodów Dnia Rodzicielstwa Zastępczego. Było sporo na temat trudu wychowania i misji takich rodzin.

Lidia Zeller: Sprostać wyzwaniu, z jakim przychodzi dziecko, a czasami w rodzinie pieczy zastępczej jest dziesięcioro dzieci, ośmioro, sześcioro, więc każdy przychodzi z bagażem własnych, bardzo trudnych doświadczeń. Bo to nie jest tak, że po prostu coś się zadziało, bardzo takiego niewielkiego i dziecko trafia w obszar pieczy. To są już sytuacje, które doprowadziły do tego, że dalszy pobyt dziecka w rodzinie biologicznej jest dla niego po prostu niebezpieczne. I właśnie nasi rodzice zastępczy otwierają nie tylko swoje domy, ale przede wszystkim serca. Rodzin mamy 234, dzieci mamy w tej chwili około 360 w pieczy rodzinnej. To jest bardzo dużo.

Dzień organizowany jest po to, aby promować tę formę opieki i zachęcać nowe osoby do podjęcia tak ważnej, choć niełatwej pracy

– mówi Lidia Zeller ze Stowarzyszenia Dla Rodziny. Zastępczy rodzice w mieście się zrzeszają i stale współpracują.

Sylwia Kołodziejczyk: Mamy możliwość wymiany doświadczeń. Spotykamy się raz na kwartał. Tam też wszystkie rodziny zastępcze, rodziny zawodowe, nie zawodowe, bo warto zaznaczyć, że te rodziny mają jakby szersze grono, są spokrewnione, nie zawodowe, zawodowe, są rodzinne domy dziecka. Także my reprezentujemy wszystkie te rodziny i właśnie próbujemy i promować rodzicielstwo zastępcze, jak i również właśnie nawiązać kontakt z władzami, żeby uzyskać jakąś pomoc, jakieś wsparcie. Organizujemy różne pikniki.

Mówi Sylwia Kołodziejczyk, która należy do Miejskiej Rady Rodziców Zastępczych. 234 rodziny zastępcze nie wystarczą dla miasta wielkości Częstochowy. Potrzeby są o wiele większe i stale rosną.

Lidia Zeller: Trudna sytuacja związana z rodzicielstwem zastępczym, z brakami zarówno w pieczy rodziny, jak i instytucjonalnej, jest bolączką nie tylko naszego miasta, bo ogólnie w kraju brakuje tysiąca miejsc dla dzieci, które mają wydane postanowienia sądowe o umieszczeniu właśnie czy w pieczy rodzinnej, czy instytucjonalnej. Właśnie nie tak dawno, bo półtora tygodnia temu, mieliśmy zakończenie szkolenia. Mieliśmy kwalifikacje, wszystkie rodziny, które przystępowały do tego szkolenia, było ich siedem, otrzymały takie kwalifikacje. Jedna z rodzin już za chwilę będzie miała dziecko, które bardzo potrzebuje takiej opieki. .

Dodaje Lidia Zeller. Przypomnijmy, w naszym mieście organizowane są cykliczne kursy, które przygotowują do roli rodzica zastępczego. Realizuje je właśnie Stowarzyszenie „Dla Rodziny” i Częstochowskie Centrum Wsparcia Rodziny z ul. Sułkowskiego 9.

Dni Rodzicielstwa Zastępczego

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024