Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Diagnozujmy dzieci, jeśli zauważymy niepokojące objawy. Pomaga częstochowska fundacja

Facebook Twitter

Po pierwsze dobrze i w porę diagnozować. Częstochowska Fundacja Primo Diagnosis zajmuje się badaniem przesiewowym już u dwuletnich dzieci, które mogą być w spektrum autyzmu.

fot. pixabay.com

Zjawisko jest coraz powszechniejsze, dlatego specjaliści radzą młodym rodzicom, by bacznie obserwowali dzieci i zgłaszali się jeśli widzą niepokojące objawy:

Anna Kościańska: Chciałabym Państwa bardzo wyczulić na pewne niepokojące rzeczy u dziecka, czyli problemy z brakiem kontaktu wzrokowego, z nietypową zabawą i inne zachowania, które odbiegają od przyjętej normy. Realizujemy te badania. W grudniu kończymy projekt realizowany z Urzędem Miasta. Mam nadzieję, że w przyszłym roku również uda nam się Państwu pomagać w ten sposób, że będziemy diagnozować z użyciem światowego standardu diagnozy, czyli narzędzia diagnostycznego ADOS-2.

Jak mówi prezes fundacji Anna Kościańska, spektrum autyzmu narasta w skali populacji. Liczba osób z tym zaburzeniem zwiększa się w bardzo szybkim tempie. W latach 80′ autyzm na świecie diagnozowano u jednego dziecka na 2 tys. Aktualnie to jedno dziecko na mniej niż 100. Pomagają specjaliści i nowoczesne metody badania:

Anna Kościańska: Mamy współpracę z psychiatrą dziecięcym. Dziecko dostaje bardzo szybko pomoc, diagnozę. Badania są finansowane przez Urząd Miasta, jest to program profilaktyczny, zdrowotny. Badamy 2-latki, kontaktujemy się z żłobkami, przedszkolami, klubami dziecięcymi. Każdego roku wyłapujemy dzieci, które trzeba wesprzeć. Im wcześniej, tym większa szansa na to, że rozwój będzie przebiegał właściwie.

Mimo badań nadal nie do końca wiadomo co wpływa na rozwój zaburzeń autystycznych. Naukowcy wskazują zarówno czynniki genetyczne jak i uwarunkowania środowiska w którym żyjemy:

Anna Kościańska: Statystyki rosną. To wszystko, co serwujemy sobie, czyli zanieczyszczenia środowiska, żywności, te zmiany, które idą w postępie cywilizacyjnym, niekoniecznie działają, komputery, urządzenia, którymi obdarowujemy dzieci już od najmłodszych lat. Myślę, że jest to uwarunkowane. To są te minusy naszego szalonego postępu

– dodaje Anna Kościańska, prezes częstochowskiej Fundacji Primo Diagnosis.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj