Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Dawna siedziba MZD: Czy uda się wreszcie wykorzystać zamknięty od 6 lat parking?

Budynek dawnej siedziby MZD przy ul. Popiełuszki od 6 lat stoi pusty. Zabytkowy gmach niszczeje, a sąsiadujący z nim spory parking porasta roślinność. Czy jest możliwość wykorzystania terenu pod miejsca parkingowe?

mzd

Szacowany czas czytania: 01:56

Dawna siedziba MZD

Jakie są możliwości wykorzystania terenu pod miejsca parkingowe, których ciągle brakuje w Śródmieściu? O to pytaliśmy miejskich urzędników:

Marcin Breczko: Miasto podjęło rozmowy z wojewodą śląskim na temat uregulowania stanu prawnego tego daru zwanego gruntu, na temat regulacji, która w efekcie pozwoliłaby miastu swobodnie nim dysponować. Jest więc przygotowywany wniosek, który gdyby został zaakceptowany, pozwoliłby miastu uzyskać prawo własności tego terenu. Wówczas jedną z opcji mogłoby być np. urządzenie tam miejsc postojowych bądź parkingowych.

Władze lokalne same niestety nie mogą dysponować terenem. Obszar stanowi darowiznę Wojewody Śląskiego. Mimo że w sprawie wykorzystania miejsca pod płatną strefę parkowania, interpelowali radni, nic z tego nie wyszło. Zostały podjęte działania, aby tak duży teren przestał się marnować, słyszymy w magistracie.

Marcin Breczko: Zamiar przejęcia dawnego budynku MZD należącego do miasta wraz z przyległym terenem, czyli tej przekazanej nam celowej darowizny, deklarowali przedstawiciele poprzedniej ekipy rządowej, mówiąc o planach utworzenia w tamtym miejscu państwowej instytucji o charakterze historyczno-edukacyjnym. Obecny rząd od takiego pomysłu odstąpił.

Projekt wykorzystania dawnej katowni UB, a w ostatnich latach siedziby Miejskiego Zarządu Dróg, w tej formie się nie sprawdził. Od 2018 roku było wiele koncepcji odnośnie zagospodarowania działki, łącznie ze sprzedażą nieruchomości.

Marcin Breczko: Jeszcze przed pandemią podmioty gospodarcze sygnalizowały, że są wstępnie zainteresowane realizacją takiej inwestycji, która objęłaby również funkcję konferencyjno-wystawienniczą. Możliwości inwestorów się skurczyły, pod znakiem zapytania stanęła też zasadność tego typu inwestycji i tak określony cel tej darowizny, jaką jest ten teren, ogranicza miastu możliwości swobodnego dysponowania nim, w tym wykorzystania go np. na miejsca parkingowe.

Jak mówi Marcin Breczko z magistratu:

Jeżeli nasz samorząd uzyska możliwość gospodarowania terenem we własnym zakresie, być może uda się włączyć do płatnej strefy parking u zbiegu ulic Popiełuszki i Jasnogórskiej.

Czytaj także:

REKLAMA