Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Czytanie w bramie. O tym, że każdy chce być zrozumiany

Facebook Twitter

Rusza znana w Częstochowie letnia akcja zatytułowana "Czytanie w bramie" Fundacji Chrześcijańskiej Adullam. Przedsięwzięcie, które za sprawą inicjatorów dotrzeć ma na częstochowskie podwórka znów od 1 lipca. Potrwa przez pierwszą połowę wakacji.

fot.FundacjaAdullam/ mat.prasowe

Lekturę najmłodszym na częstochowskich podwórkach zgodzili się przybliżyć przyjaciele fundacji. Jak mówi Anna Klim-Jaworska z Fundacji Chrześcijańskiej Adullam, wybrano szczególną książkę dla dzieci, a dodatkowym walorem akcji jest wspólne spędzanie czasu i głośnie czytanie.

Anna Klim-Jaworska: W tym roku będziemy czytać książkę Elżbiety Zubrzyckiej „Sekrety Michała. Czasem pozory mylą”. Bohaterem książki jest bardzo wrażliwy chłopiec, którego życie się zmienia, a tym samym  zmienia się on i jego postawa w szkole wśród rówieśników. Cieszymy się, że w tym roku jesteśmy na podwórkach Starego Miasta i Śródmieścia, możemy przez 5 piątków bawić się czytaniem i dobrym słowem.

Udział jest oczywiście bezpłatny.

Bohaterem tegorocznego „Czytania w bramie” będzie Michał. Elżbieta Zubrzycka w książce „Sekrety Michała. Czasem pozory mylą” pokazuje jak łatwo dotknąć wrażliwości młodego człowieka i źle go ocenić. Z wesołego i pełnego energii chłopca, poprzez splot niedomówień, zamyka się w sobie i staje się niemiły. Autorka pokazuje jak łatwo można pogorszyć sytuację, jednocześnie podsuwa rozwiązania sytuacji trudnych i konfliktowych.

Jakie książki już przeczytano?

Literatura zawsze odkrywa przed czytelnikami nowe wartości. Tak było w poprzednich latach, kiedy dzieci zamieniały się w detektywów niczym Lasse i Maja („Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka) czy też uczyły się instrukcji udzielania pierwszej pomocy i rozgrywały mecz piłkarski w oparciu o wartości (książki Grzegorza Kasdepke „Kuba i Buba w szpitalu, czyli o prawach dziecka i pacjenta niemal wszystko!”, „Drużyna pani Miłki, czyli o szacunku, odwadze i innych wartościach”). Dzieci zmierzyły się też z „Opowiadaniami” Isaaca Bashevisa Singera, wracając do staromiejskich zabaw swoich rówieśników sprzed wieku. Zapoznały się z przewodnikiem po bezpiecznej zabawie na podwórkach dzięki książce Grzegorza Kasdepke „Ostrożnie”. W zeszłym roku staromiejskie podwórka były wypełnione muzyką za sprawą „Muzyczna zgraja” Izabelli Klebańskiej.

Akcja startuje o godzinie 16.00 w każdy piątek lipca (1., 8., 15., 22., 29.)

Akcja realizowana jest w ramach organizowania społeczności lokalnej dla dzielnicy Stare Miasto, w ramach działań Partnerstwa „Stare Miasto – Nowe Życie”. Ma ona charakter cykliczny.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 lipca 2024