Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Czym jest takowe zajęcie komornicze? Co może zająć komornik? [materiał partnera]

Facebook Twitter

Zajęcie komornicze to tak naprawdę bardzo ciężka sytuacja dla każdej osoby, która się z tym spotkała, czy też spotyka, z długami. Znacznie to ogranicza jakimkolwiek zarządzaniem swoim dotychczasowym majątkiem. Z drugiej strony też generuje to bardzo duży stres. Co warto wiedzieć i jak wygląda takowe zajęcie komornicze?

Ponadto, istnieje wiele mitów, że komornik sądowy może zabrać Ci wszystko. Na szczęście, nie ma takiego prawa. Istnieje wiele opcji i narzędzi czy innych elementów, których Ci komornik nie może zająć. Szczegóły poniżej.

Czym jest takowe zajęcie komornicze?

Zajęcie komornicze jest to ostatni krok, który pozwala w odzyskaniu swoich zaległych wierzytelności. Dochodzi do niego wówczas gdy dłużnik mimo orzeczenia wydanego przez sąd, nie reguluje swoich długów. Wtedy spotkamy się z komorniczym zajęciem majątku.

Jak przebiega zajęcie komornicze?

Jak tak naprawdę to wszystko wygląda w praktyce? Najpierw takowy sąd wydaje tytuł wykonawczy, następnie wierzyciel kieruje się z tym do komornika. Komornik, wykorzystując system OGNIVO uzyskuje informacje o tym, w którym banku masz konto i informuje go o całej sytuacji.

Bank przekazuje środki, które posiadasz na rachunek bankowy komornika niezwłocznie w ciągu 7 dni od daty zawiadomienia o zajęciu tego konta. Jednak nie możesz się na to przygotować, ponieważ jest to bez powiadomienia Ciebie o zaistniałej sytuacji. Pamiętaj jednak, że komornik na koncie musi Ci zostawić minimalną kwotę na całe przeżycie, czyli 2200 złotych netto.

Zobacz na darmopozyczka.pl: Pożyczki dla zadłużonych z komornikiem i złym BIK-iem – trudne kredyty ze złą historią kredytową.

Bezprawne działania komorników – kiedy mamy z nimi do czynienia?

Bezprawne jest zajęcie komornika, wtedy kiedy weźmie więcej niż stawka podana u góry. Wówczas komornik musi oddać Ci na konto w miesiącu całą takową kwotę. Dlatego, też, gdy zarabiasz, mniej niż najniższa krajowa a przelewy są, na Twoje konto a bank prześle, je do komornika masz, prawo do niego wówczas zadzwonić, by zwrócił je w całości na konto. Komornik ma na oddanie 2200 złotych na konto w ciągu 2 dni roboczych. Dlatego, też trzeba wiedzieć jak zacząć walczyć z nieuczciwymi komornikami. Wówczas, gdy zarabiasz mniej nie może zostać Ci nic zabrane!

Czego komornik sądowy nie może zająć?

Pierwszą rzeczą, którą komornik może zająć, to wspomniana pensja, która nie przekracza 2200 złotych netto. Pamiętaj, że komornik jej zabrać nie może, ponieważ musi Ci zostawić na cały miesiąc 2200 złotych netto na przeżycie. Wówczas, gdy zarabiasz takową kwotę lub mniej przez to, że pracujesz na pół etatu lub przez Internet, nie może zająć nawet grosza.

  • Drugą rzeczą to zajęcie narzędzi, których potrzebujesz do pracy zarobkowej. Czyli jeżeli pracujesz, w domu przez Internet nie może, zabrać Ci żadnych narzędzi do takowej pracy, jak smartfon komputer czy inną elektronikę, która to obowiązuje.Trzecim elementem są przyrządy potrzebne do praktyk religijnych. Nie może zabrać Ci na przykład cennego i drogiego krzyża czy Biblii, która ów opiera się na religii.
  • Czwartą rzeczą są materiały do nauki dla dzieci, których dzieci potrzebują do nauki.
  • Piątą rzeczą są świadczenia jak zasiłki dla rodziny czy świadczenia 500+. Nie może nic z tego też ruszyć, dlatego o te fundusze nie musisz się martwić.
  • Szóstym elementem są niektóre urządzenia i przedmioty domowe jak lodówka czy inne właśnie tego typu narzędzia elementy i przedmioty.
  • Siódmą rzeczą są zapasy żywności na miesiąc do przodu.
  • Ósmą rzeczą są sprzęty rehabilitacyjne oraz akcesoria z nimi związane.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: www.darmopozyczka.pl/ile-komornik-moze-zajac-pensji-z-konta-emerytury-kwota-wolna-od-potracen.

Zajęcia komornicze – czego nie można zabrać dłużnikowi – podsumowanie

Jak widzisz, wiele czynników wpływa na to, czego komornik nie może Ci zająć i nie ma do tego prawa. Podczas tego, gdy zajmie Ci jedną z rzeczy z ośmiu wymienionych punktów, można udać się do sądu, a takowy komornik będzie miał niemałe problemy. Dlatego też wiele legend i mitów odnośnie do tego, że komornik może zająć wszystko jest nieprawdą. Komornik może zająć bardzo dużo rzeczy, ale nie wszystko. Pamiętaj o tej liście podczas wizyty komornika.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj