Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Czy wykonałaś już mammografię? Jeśli nie, mammobus po raz kolejny zaparkuje w naszym regionie

Facebook Twitter

Jest szansa na szybkie, i darmowe badanie mammograficzne, bez czekania w kolejkach. W Blachowni w najbliższy piątek (12.07) zaparkuje mammobus.

Wyposażony w specjalistyczny sprzęt z wykwalifikowaną kadrą na pokładzie pojazd będzie przyjmował pacjentki w sąsiedztwie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Sportowej 1. Badanie jest w całości finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i mogą z niego skorzystać panie od 45 do 74 roku życia, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie wykonywały mammografii. Wystarczy, że wcześniej się zarejestrują, a na miejsce wezmą dokument ze zdjęciem potwierdzający ich tożsamość.

Jak się zapisać?

Aby się zapisać, należy zadzwonić pod numer 58 767 34 44 lub wypełnić formularz online na stronie https://www.genevatrust.pl/site/rejestracja.php. Listę innych miejsc, do których przyjadą mammobusy, można znaleźć na stronie internetowej NFZ: https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/mammobusy/

Według ekspertów mammografię należy wykonywać raz na dwa lata. Ważne jest też, aby udać się do lekarza od razu, gdy zaobserwuje się niepokojące objawy.

Statystyki są nieubłagane – rak piersi stanowi prawie jedną czwartą wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u kobiet. Przebieg choroby oraz rokowania w dużym stopniu zależą od tego, kiedy zostanie ona wykryta. Ważne jest więc, aby regularnie się badać.

Mammografia to badanie RTG, które trwa około 5 minut. Dla zdecydowanej większości kobiet jest ono bezbolesne. Polega na wykonaniu czterech zdjęć rentgenowskich, po dwa dla każdej piersi.

Do badania nie trzeba się wcześniej przygotowywać. Na miejscu jest technik elektroradiologii, który najpierw przeprowadza wywiad lekarski, a następnie wykonuje mammografię. W naszych mammobusach są poczekalnie, przebieralnie i najnowocześniejszy sprzęt, który jest w stanie wykryć nawet najmniejsze zmiany w piersi.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 lipca 2024