Czy wiesz co to jest garściówka, dąbrowianka lub sztyftówka? Przyjedź do Lubojny na Powiatowy Festiwal Żniwny. To żywa lekcja historii dla dzieci
Sierpień to tradycyjnie czas żniw. Teraz - nowoczesny sprzęt i technologia. A jak dawniej wyglądało zbieranie plonów? M.in. tego będzie można dowiedzieć się podczas Festiwalu Żniwnego. Takie wyjątkowe wydarzenie organizuje częstochowskie starostwo.

Warto pojawić się w najbliższą sobotę (6.08) w Lubojnie w gminie Mykanów. Główną atrakcją będą pokazy żniwne:
Patryk Jeziak: Miejscowy pasjonata Krzysztof Nabiałczyk od wielu lat kompletował sprzęt często ratując go przed zniszczeniem. Pięć lat temu namówił władze powiatu na sentymentalny powrót do historii. Początkowo impreza miała charakter lokalny, ale swoją oryginalnością szybko zyskała rozgłos i przyciąga nie tylko pasjonatów, ale wielu mieszkańców naszego regionu. Będzie można obserwować, jak zmieniała się praca podczas żniw na przestrzeni lat, począwszy od koszenia kosą i stawiania snopków, poprzez kosiarkę konną garściówkę, aż po nowoczesne kombajny. Bogatą historię ma również młócenie zboża. W akcji zobaczymy cepy, młócarnię sztywtówkę, Dąbrowiankę i Warmiankę
– zapowiada Patryk Jeziak, rzecznik Starostwa Powiatowego w Częstochowie. W programie Festiwalu Żniwnego nie zabraknie warsztatów rękodzieła, najmłodsi wykonają ozdoby ze słomy. Będzie też coś na ząb:
Patryk Jeziak: Nie może zabraknąć atrakcji kulinarnych. Pokaz gotowania grochówki przeprowadzi finalista programu Masterchef Krzysztof Bigus. Na zakończenie czeka na wszystkich darmowa porcja. Bardzo popularne w ostatnim czasie jest samodzielne wypiekanie chleba. Wszystkich, którzy chcą wypróbować swoich sił w tej sztuce, zapraszamy na warsztaty, podczas których będzie można wyrobić, piec i zjeść własny chleb. Najmłodszych uczestników zapraszamy na profesjonalne animacje, gry, tatuaże, dmuchańce, duże bańki mydlane oraz darmowy popcorn i watę cukrową.
W programie Festiwalu Żniwnego także występy folklorystyczne, a na wieczór zabawa taneczna. Impreza odbywa się pod patronatem Starosty Częstochowskiego. Początek o 15:30.

fot. czestochowa.powiat.pl
Zobacz także: