Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Czy warto brać dodatkowe ubezpieczenie turystyczne? [MATERIAŁ PARTNERA]

Facebook Twitter

Zakup ubezpieczenia turystycznego co do zasady nie jest obowiązkowy, jednak z wielu powodów warto posiadać polisę, która zapewni ochronę w razie problemów zdrowotnych czy nieszczęśliwych wypadków.

fot materiał partnera

Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne – kiedy warto?

Wielu Polaków planujących urlop wychodzi z założenia, że minimalny zakres ochrony ubezpieczeniowej gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Tymczasem praktyka często pokazuje, że to za mało. Oczywiście w niektórych sytuacjach, np. przy wyjazdach krajowych, podstawowa ochrona wystarczy, lecz przy dalszych ekspedycjach zdecydowanie warto poszerzyć zakres polisy. Przy pomocy tego kalkulatora https://rankomat.pl/kalkulator/ubezpieczenia-turystyczne/ można znaleźć polisę odpowiadającą pod względem zawartości konkretnym potrzebom. Powinno być to koniecznością szczególnie w przypadku m.in.:

  • wyjazdu za granicę

Sporo osób decyduje się na wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego – i słusznie, gdyż EKUZ zapewnia dostęp do opieki medycznej na preferencyjnych warunkach. Należy jednak pamiętać, że dokument ten obowiązuje w wybranych krajach i dotyczy jedynie niezbędnych świadczeń.

  • wyjazdu na narty

Wypadek na stoku może przytrafić się nie tylko początkującym amatorom białego szaleństwa, ale i doświadczonym narciarzom. Co więcej, należy brać poprawkę na to, że samemu można nieumyślnie spowodować zdarzenie, wskutek którego ucierpi ktoś inny. W takich okolicznościach podstawowe ubezpieczenie jest niewystarczające.

  • wyjazdu do krajów z najdroższą opieką medyczną na świecie

Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Tajlandia czy Zjednoczone Emiraty Arabskie to przykłady państw, gdzie opieka medyczna kosztuje krocie. Podstawowe ubezpieczenie przeważnie oznacza konieczność partycypowania w wydatkach lub pokrycia ich w całości.

Dobre ubezpieczenie turystyczne – czyli jakie?

Koszty leczenia ubezpieczone na odpowiednią kwotę (absolutne minimum to 30 tys. euro przy wyjazdach na terenie Europy i 60 tys. euro przy wyjazdach poza Europę) to podstawa solidnej polisy turystycznej. Oprócz tego niezbędnymi elementami ubezpieczenia turystycznego są:

  • ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) zapewniające odszkodowanie w razie doznania uszczerbku na zdrowiu będącego skutkiem nieszczęśliwego wypadku,
  • OC w życiu prywatnym – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroni przed finansowymi następstwami szkód nieumyślnie wyrządzonych innym osobom.

Istotny jest także wybór pozostałych części składowych ubezpieczenia takich jak np.:

  • ubezpieczenie bagażu,
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego,
  • ubezpieczenie chorób przewlekłych,
  • ubezpieczenie domu lub mieszkania na czas wyjazdu,
  • ubezpieczenie dla aktywnych (sporty ekstremalne i wysokiego ryzyka),
  • assistance dla podróżnych.

Zakres dodatkowej polisy turystycznej musi być adekwatny do charakteru i terminu wyjazdu oraz miejsca pobytu. Istotne są też takie aspekty jak liczba podróżnych, ich stan zdrowia i wiek. Ubezpieczyciele proponują różne pakiety ubezpieczeniowe, z których najtańsze kosztują mniej niż 5 zł za dzień ochrony. Cena polisy ma drugorzędne znaczenie – w pierwszej kolejności należy zwracać uwagę na zakres ochrony i sumy gwarantowane.

Dlaczego warto mieć dodatkowe ubezpieczenie turystyczne?

Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne opłaca się kupić po to, aby uniknąć poważnych wydatków związanych np. z chorobą czy wypadkiem za granicą bądź innymi zdarzeniami, które psują urlopowe plany. Porównanie ofert ułatwia znalezienie optymalnego ubezpieczenia, które będzie skutecznie chronić bez względu na miejsce i cel wyjazdu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj