Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Czy trzeba zagospodarować przełomy Warty?

Facebook Twitter

W tej sprawie odnośnie planów miasta od kilku miesięcy alarmują ekolodzy i lokalne organizacje pozarządowe. Doszło do kolejnych spotkań z władzami miasta odnośnie zapowiadanej inwestycji. Jej przeciwnicy argumentują, że bulwary mieszkańcom przydadzą się w centrum nad Wartą w obrębie Starego Miasta, za to dzikiej przyrody na Mirowie trzeba bronić.

Bramy na Jurę bronią m.in. przedstawiciele Częstochowskiego Alarmu Smogowego oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Hubert Wąsek: (…) czy mieszkańcy potrafią bronić w tych trudnych czasach przyrody? Oczywiście, że tak. Jest szansa uratowania Doliny Warty.

Hubert Pietrzak: To się wiąże, z pojawieniem się tam ciężkiego sprzętu (…).

– mówią Hubert Wąsek i Hubert Pietrzak. Przeciwnicy przebudowy zielonych terenów w dzielnicy Mirów przekonują, że będą to źle wydane pieniądze.

W planach jest kwota 40 mln złotych z europejskiego Zielonego Ładu, na infrastrukturę w cenne przyrodniczo, dzikie tereny:

Hubert Pietrzak: Są osoby w Częstochowie, które zachęcają do tego typu działań. Dla nas jest to bardzo niepokojące, ponieważ ta brama Jury, która znajduje się w tym miejscu ona jest wyjątkowa nie tylko w skali Polski, ale i Europy. Jeżeli zniszczymy taką perłę nieprzemyślanymi działaniami, wprowadzając sprzęt budowalny, będzie to katastrofa. Ten projekt nie powinien powstać ze względu, na niewłaściwe miejsce projektowania. Jest olbrzymi sprzeciw społeczny.

– informuje Hubert Pietrzak z Częstochowskiego Alarmu Smogowego. W odpowiedzi miasta na pismo SARP Oddział Częstochowa przeczytamy, że włodarze nie planują zmiany lokalizacji, o co postulowali mieszkańcy na konsultacjach społecznych. Przypomnijmy były organizowane przez Urząd Miasta i Centrum Usług Komunalnych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 lutego 2023