Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Czy świąteczna choinka może być ekologiczna? Podpowiada Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska

Facebook Twitter

Lepsza plastikowa, bo posłuży nam kilka sezonów i unikniemy wycinki drzew? A może żywa, bo nie rozkłada się wiele lat i nie zatruje środowiska? Przed świętami warto zastanowić się jaką choinkę warto wybrać dla domu.

fot. Pixabay

Czy świąteczna choinka może być ekologiczna? Pytaliśmy w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach:

Z punktu widzenia ochrony środowiska żywa choinka jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż choinka sztuczna. Produkcja sztucznych drzewek wytwarzanych głównie z plastiku i metalu wymaga zużycia dużej ilości energii i innych zasobów ziemi. Bardzo uciążliwa jest też ich utylizacja. Sztucznej choinki w zasadzie nie da się poddać recyklingowi. Za to choinki prawdziwie nie wymagają zbyt wielu zasobów i przede wszystkim są biodegradowalne. 

Jak przypomina rzecznik RDOŚ w naszym województwie, choinki w oficjalnej sprzedaży pochodzą z plantacji, uzupełnianych co roku i są hodowane specjalnie pod świąteczną wycinkę:

Uprawa nie wiążę się z niszczeniem lasów, dlatego że szkółki zakładane są najczęściej w miejscach, w których wysokie drzewa i tak nie mogą rosnąć np. pod liniami energetycznymi. Część drzewek pozyskiwana jest przed leśników w ramach prowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych z przecinek w młodnikach.

Słowem – choinki, które rosną naturalnie, nie zatruwają środowiska – nawet jeżeli nie zdecydujemy się posadzić drzewka po świętach na posesji czy działce, jego wyrzucenie do odpadów zielonych nie powoduje dodatkowego śladu ekologicznego:

Warto kupować przede wszystkim w sprawdzonych miejscach – tam, gdzie sprzedawca może udowodnić gdzie drzewka rosły tzn. że np. nie pochodzą z kradzieży. Wiele szkółek prowadzonych jest przez leśników. Tu mamy gwarancję, że drzewko pochodzi z legalnej uprawy.

Jak dodaje Łukasz Zych z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, wspieranie oficjalnej sprzedaży pozwala zapobiec handlowi choinkami wykradzionymi z lasu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj