Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Czy odwiedziłeś już podziemne korytarze w Parku Staszica? Jeśli nie, to w tym tygodniu masz na to szansę

Facebook Twitter

Muzeum Częstochowskie zaprasza 30 lipca na oprowadzania kuratorskie po wystawie „Dzieje górnictwa rud żelaza” z dr. Łukaszem Pabichem. 

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza jest jedyną tego rodzaju placówką w kraju. Mieści się w podziemnych korytarzach pomiędzy Pawilonami Wystawienniczymi Muzeum Częstochowskiego w Parku Staszica. W obiekcie znajdującym się od 2009 roku na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego będzie można oglądać maszyny i narzędzia ukazujące prace górników, a także metody wydobywania rud żelaza. Na oprowadzanie po wystawie trzeba się wcześniej zapisać, bo liczba miejsc jest ograniczona.

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza zostało otwarte w Częstochowie w 2008 roku. Eksponaty do wystawy pochodzą z kopalń rud żelaza regionu częstochowskiego, m.in. „Rudniki”, „Wręczyca”, „Barbara”, a największa ich ilość pochodzi z Kopalni „Szczekaczka” w Brzezinach. Ideą ponownego otwarcia MUZEUM GÓRNICTWA RUD ŻELAZA była chęć ocalenia wielowiekowej tradycji górnictwa rudnego charakterystycznego dla regionu częstochowskiego.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2024