Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Czy Kamyk i sąsiadujące z nim miejscowości już wkrótce utworzą nową gminę?

Facebook Twitter

Od kilku lat mieszkańcy oddalonych o 10 kilometrów od Częstochowy wsi, chcą odłączyć się od Kłobucka. Jak mówi sołtys – dla tych terenów to szansa na większe pieniądze. W tej sprawie zdecydował sąd wojewódzki. Gmina Kłobuck w ciągu 50 dni ma zorganizować referendum.

W Kamyku rozmawialiśmy z sołtysem Józefem Soboniakiem,  oraz Januszem Soluchem radnym gminy Kłobuck, mieszkającym w Borowiance.

Chcieliśmy gospodarzyć na swoim. Jest nas na tyle, że damy sobie radę, żeby się utrzymać. Pieniądze, które idą na miasto, niech idą na wieś. Gmina miejska ma inne dochody niż gmina wiejska. Wniosek był złożony na pięć miejscowości: Kamyk, Borowianka, Nowa Wieś, Kopiec i Biała. Ludność tej przyszłej gminy, to byłoby ponad 3900 osób. Żeby referendum było ważne, musi wziąć w nim udział 30% wyborców całej gminy, czyli pięć tysięcy osób. I dla gminy Kłobuck będzie lepiej, i dla nas będzie lepiej.

Czy takie samo zdanie ma gmina Kłobuck? Sprawę komentuje sekretarz gminy, Sylwia Piątkowska:

Stanowisko pana burmistrza i nasze jest neutralne. Jeżeli społeczność kamycka chce utworzyć nową gminę – proszę bardzo. Natomiast jedyny problem jaki jest po naszej stronie, to to, że jesteśmy jeszcze w trakcie realizacji uporządkowania gospodarki ściekowej na terenach tej powstającej, nowej gminy i całe osiągnięcie efektu ekologicznego i spłata pożyczek będzie po stronie gminy Kłobuck bez tych ościennych miejscowości. To będzie jedyna kłopotliwa sytuacja i wszystkie żale mieszkańców Kłobucka: „czemu my płacimy do nowej gminy Kamyk?”

Gmina ma 14 dni na odwołanie się od decyzji Sadu. Jak dodaje pani sekretarz – na tę chwilę nie wiadomo, czy Kłobuck skorzysta z tej możliwości. Pytaliśmy także mieszkańców, co sądzą o planach podziału gminy.

Powiedzieli nam mieszkańcy Kamyka. Aby referendum było ważne, musi w nim wziąć udział co najmniej 30% wyborców z całej gminy Kłobuck, to jest ponad 5 tys osób.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 czerwca 2023