Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Czy jest obowiązek jazdy na rowerze w kasku? Policja odpowiada

Facebook Twitter

Czy jest obowiązek jazdy na rowerze w kasku? Policja odpowiada: Nie. W Polsce nie ma obowiązku jazdy na rowerze w kasku, z wyjątkiem dzieci. Kask jest obowiązkowy wszędzie dla rowerzystów poniżej 15 lat.

fot. Pixabay

Mimo, że przepisy nie nakazują jazdy w kasku osobom dorosłym, to to, że warto to robić pokazuje życie i wypadki rowerowe – także u nas w regionie – w których często kask chroni przed poważniejszym urazem. Tak było w przypadku naszej słuchaczki Małgorzaty:

Przeleciałam przez rower, uderzyłam głową, całe szczęście, że miałam kask!

Teraz policja przygotowała spot, w którym pokazuje, że kask rzeczywiście ratuje głowy. Mundurowi przypominają też przy okazji, że rowerzysta ma obowiązek poruszania się po drodze rowerowej lub ścieżce dla pieszych i rowerzystów. Korzystanie z jezdni jest dopuszczalne, jeśli nie ma ścieżki dla rowerów.

Aby móc poruszać się po drogach publicznych bez narażenia na mandat, musimy być pełnoletni. Jeśli nie mamy ukończonego 18. roku życia, powinniśmy zdobyć uprawnienia, czyli zdać egzamin na kartę rowerową (wymagany wiek to minimum 10 lat). Egzaminy organizują dyrektorzy szkół, można też zdać i uzyskać uprawnienia w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że brak wymaganego dokumentu, uprawniającego do kierowania rowerem, wiąże się z mandatem w wysokości 100 złotych.

Każdy rower, którym poruszamy się po drogach czy ścieżkach publicznych, musi być obowiązkowo wyposażony w niezbędne elementy, gwarantujące bezpieczeństwo.

Sprawny rower to ten, który wyposażony jest w:

⁃ co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte, świecące ciągle lub migające,
⁃ co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej,
⁃ co najmniej jedno światło tylne świecące ciągle lub migające,
⁃ co najmniej jeden sprawny hamulec,
⁃ dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 lipca 2022