Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Czy jajka podwyższają poziom cholesterolu we krwi?

Facebook Twitter

Dawniej uważane za zdrowe, następnie opisywane jako bomba cholesterolu – jaja. Więc jak to właściwie z nimi jest? Czy są odżywcze, a może należy ich unikać? Przeczytaj i dowiedz się więcej.

Jajka zawierają niezbędne dla naszego organizmu składniki odżywcze oprócz witaminy C, której źródłem są owoce i warzywa. Do tych cennych składników zaliczamy m.in.:

  • niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NKT) ,
  • jednonienasycone kwasy tłuszczowe (JNKT) ,
  • witaminy A, D, E, K, B12,
  • lizozym, cystatynę, fosfolipid.

Skład jajek jest genetycznie uwarunkowany, lecz może zostać modyfikowany poprzez żywienie kur. Dobór odpowiedniej paszy może wpływać na zawartość witaminy E, A lub długołańcuchowych kwasów tłuszczowych.

fot.pixabay.com

Cholesterol a jajka

Czy jajka podnoszą poziom cholesterolu we krwi? Czy odpowiadają za rozwój chorób sercowo-naczyniowych? Tutaj wyniki badań, które są prowadzone przez naukowców, bywają sprzeczne. Jednak szacuje się, że umiarkowane spożycie jajek tj. max 2 sztuki dziennie, nie ma wpływu na choroby układu krążenia. Nasz organizm potrafi wyprodukować nawet 3 gramy cholesterolu dziennie, co odpowiada spożyciu 15 jajek.

fot.pixabay.com

Cholesterol zawarty w jajach to frakcja HDL o wysokiej gęstości, zwana inaczej „dobrym cholesterolem”, ma korzystny wpływ na nasze zdrowie. Problemy, które wynikają z nadmiaru cholesterolu w naszym organizmie nie pochodzą z pożywienia. Cholesterol nie jest przyczyną miażdżycy, lecz jej skutkiem.

Istotnym jest także przygotowanie jajek, te ugotowane na miękko są zdecydowanie lepszym wyborem niż te, które są przygotowywane na głębokim oleju lub podawane z majonezem.

Skorupki jaja. Jak je wykorzystać?

Choć skorupki jajek uważane są za produkt uboczny, to wykorzystuje się jako składnik preparatów, które są bogate w wapń, stosuje się je m.in. w leczeniu osteoporozy. W skorupkach znajdziemy węglan wapnia, który jest dobrze przyswajalny z tego źródła, zawdzięczamy to dodatkowej obecności strontu w skorupkach, który dodatkowo wspiera nasze zdrowie i wytrzymałość kości.

fot.pixabay.com

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj