Radio Jura Home

Moje Miasto Moje Radio • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Czy częstochowskie szpitale są gotowe na walkę z koronawirusem?

Facebook Twitter

Koronawirus coraz bliżej, dlatego sprawdzaliśmy jak wytyczne Ministerstwa Zdrowia mają być realizowane w naszym mieście.

Służby medyczne i sanitarne są przygotowane od dawna na pojawienie się przypadków zakażenia wirusem. Jakie instrukcje wdrożono w Miejskim Szpitalu Zespolonym?

Na tym etapie, kiedy nie ma jeszcze zachorowań, a Ci którzy podejrzewają u siebie koronawirusa, nie powinni przychodzić na SOR. Zaleceniem jest, aby szpitali jak najszybciej takie osoby odsyłał na oddział chorób zakaźnych do szpitala na Tysiącleciu i to tam takie osoby powinny się zgłaszać. Oczywiście mamy możliwość zabezpieczenia pacjenta i pracowników ale mamy tego uniknąć (…).

– informuje dyr. miejskiego szpitala w Częstochowie – Wojciech Konieczny. Jedyny oddział chorób zakaźnych na terenie dawnego województwa częstochowskiego posiada Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w siedzibie przy ul. PCK. To tutaj mają trafić ewentualni pacjenci z podejrzeniem choroby…

Jeżeli chodzi o kadrę, jest pod tym względem przygotowana wzorowo. Oczywiście mówimy o sytuacji absolutnie wyjątkowej, bo tych lekarzy, którzy są, oni nigdy na pewno nie odmówią większego wkładu pracy w momencie, kiedy taka konieczność epidemiologiczna zaistnieje. W związku z tym nie mamy się, czego obawiać. I nie mówię tego po to, żeby serwować propagandę sukcesu, bo to nieprawda, natomiast ten szpital jest przygotowany do tego, żeby w razie czego – moim zdaniem – około setki osób móc izolować.

– powiedział nam dyr. Zbigniew Bajkowski z wojewódzkiej lecznicy w Częstochowie. W razie wystąpienia większej liczby chorych, do izolacji szpital może wykorzystać niedawno opuszczony budynek na Kucelinie. Tam może pomieścić nawet 60 osób. Sprawę monitoruje na bieżąco Wydział Zarządzania Kryzysowego w magistracie.

Obecnie trwa procedura zakupu materiałów ochronnych. To będą maski ochronne, rękawice, płyny dezynfekujące, kombinezony, folie ochronne, okulary, pościel jednorazowa. Te materiały są kupowane przede wszystkim dla zabezpieczenia przed zakażeniem funkcjonariuszy służb, którzy mieliby prowadzić działania przy wykryciu na na terenie Częstochowy koronowirusa.

– powiedziała nam Sylwia Bielecka z biura prasowego w UM Częstochowy. Wiemy że aktualnie na oddziale zakaźnym do wykorzystania w mieście jest 27 łóżek dla chorych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj