Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Czy będzie wreszcie bezpieczniej przy Szkole Podstawowej nr 7? Potrzebny próg zwalniający czy pasy dla pieszych?

Facebook Twitter

Przy Szkole Podstawowej nr 7 ma być bezpieczniej. Przed weekendem odbyła się wizja lokalna, która miała na celu oględziny terenu, gdzie miałby powstać próg zwalniający i przejście dla pieszych, aby zwiększyć bezpieczeństwo dzieci uczęszczających do placówki.

Działania zostały podjęte na wniosek dyrekcji placówki oraz rodziców uczniów, a w sprawę zaangażował się także częstochowski radny – Tomasz Blukacz.

Kierowcy nie powinni przekraczać prędkości 30km/h. Jednak zdarza się, że są tacy, którzy pędzą w tym miejscu, a w okolicy jest szkoła, więc powinni się zastanowić i zwolnić. Rodzice poprzez media społecznościowe zwrócili się do mnie o pomoc, żeby zwiększyć tu bezpieczeństwo. Wystosowałem interpelację do prezydenta miasta Częstochowy. Na dzisiaj jest zgoda, aby a w tym miejscu wybudować próg zwalniający, ale w międzyczasie jeszcze jedna petycja wpłynęła do mnie – dlaczego tutaj nie robimy przejścia dla pieszych, które jednocześnie spełniłoby to, że byłoby większe bezpieczeństwo i za jednym zamachem zrobiliśmy dwie rzeczy, czyli próg zwalniający i przejście dla pieszych w tym miejscu

– przekonuje Tomasz Blukacz – częstochowski radny. Wtóruje mu dyrektor „podstawówki” – Joanna Ziółkowska – Nowak:

Jest problem ze względu na to, że mamy szkołę podstawową i przyszły dzieci do klas 1-3, szczególnie chodzi o te dzieci, w godzinach dopołudniowych czy kiedy wychodzą, jest ich bardzo dużo i ta sprawa jest nieuregulowana. Jest przejście obok do kościoła, ale to jest prostopadła ulica a nie ta bezpośrednio związana ze szkołą. Na pewno spowoduje to, że będą zwalniali kierowcy, ale ja bym tu widziała jeszcze pasy i to jest dla mnie bardzo istotne.

Jak na sprawę zapatruje się Biuro Inżyniera Ruchu działające w Częstochowie?

Można przekraczać jezdnię w obrębie skrzyżowania, więc tutaj nie ma najmniejszego problemu, żeby w tym rejonie można było spokojnie przejść. Po drugie jest to strefa ograniczonej prędkości na całym tym obszarze do 30km/h. Z zasady w takich strefach nie wyznacza się przejść dla pieszych. Następna uwaga, taka zasadnicza, to miejsce jest bardzo niefortunnie wybrane do samego przejścia, bo po pierwsze – nie robi się przejścia bezpośrednio na wprost wyjścia z budynku szkolnego, żeby nie doprowadzać do przebiegania, do wbiegania dzieci bezpośrednio na jezdnię

– tłumaczy Mirosław Anioł z Biura Inżyniera Ruchu UM. Czekamy na sfinalizowanie planowanej inwestycji.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj