Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Czwartek, 4 lutego – to Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem

Facebook Twitter

Święto zostało ustanowione w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. W tym roku w związku z pandemią koronawirusa nie odbędzie się tradycyjny Dzień Drzwi Otwartych w krajowych ośrodkach onkologicznych, takiego wydarzenia nie będzie też w Częstochowie.

Zdalna operacja mechanizm regulacji poziomu żelaza Komórki pochodzące od innych członków rodziny Miejskie programy zdrowotne, szpital miejski, UJD, zdrowotne programy
fot.pixabay

Częstochowskie amazonki apelują jednak o nieodkładanie badań profilaktycznych na później. Przypominają też kodeks – 12 sposób na zdrowie:

Nie pal, nie używaj tytoniu w żadnej postaci. Należy stworzyć w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego. Utrzymuj prawidłową masę ciała. Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu i ogranicz spędzanie czasu na siedząco. Przestrzegajmy zaleceń prawidłowego sposobu żywienia. Jeżeli pijesz alkohol – należy ograniczyć spożycie. Unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Myślę, że zdrowie kobiet, czyli karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na nowotwory

– mówi Elżbieta Markowska prezes Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki, która podkreśla, że nowotwór atakuje coraz młodszych…

Jest olbrzymia zachorowalność na raka jelita grubego czy u mężczyzn – rak prostaty, u młodych panów – rak jądra. To są rzeczy, o których powinniśmy głośno mówić, ale trochę przede wszystkim powinniśmy zastanowić się nad swoim trybem życia. Myślę, że wtedy, jeżeli to spełnimy to w jakiś sposób popatrzymy na swoje zdrowie troszeczkę inaczej i zapobiegniemy chociaż temu rozwojowi tej ciężkiej choroby. Pamiętajmy, że wczesne wykrycie, szybko zdiagnozowane, jest w 100% uleczalne, jeżeli chodzi o raka piersi

– podkreśla Elżbieta Markowska. Wiele programów mimo pandemii, kontynuowane są w internecie, np. w Częstochowskich szkołach prowadzona jest kampania profilaktyczna pod nazwą „Rak nie zna metryki”…

Może robić wszystko. Chcemy przenieść góry, jakich nie przeniesiemy, jeżeli same osoby, czyli kobiety i mężczyźni, nasze całe społeczeństwo nie zwróci na siebie uwagi, to nic nie dokonamy, ale mogę powiedzieć, że jest dużo lepsza świadomość. Więcej osób zwraca się do nas z prośbą o pomoc i wsparcie i my mówimy, gdzie można się udać i co należy zrobić, i myślę, że to jest ważne, że jest już coraz lepsza świadomość. Jeszcze jest wiele do życzenia, ale jest już na pewno trochę lepiej niż było.

Jeśli masz pytania zgłoś się do częstochowskich amazonek. Można liczyć nie tylko na wsparcie psychiczne ale też na pomoc praktyczną…

Jest telefon zaufania, czyli telefon, przy którym pełnią dyżury wolontariuszki. Tylko pamiętajmy, że zwłaszcza teraz, kiedy jest trudna dostępność, chore leżą i nie za bardzo wiedzą, co mają zrobić. My nie możemy do nich dotrzeć, ale te telefony i ta dobra współpraca ze szpitalami, z oddziałami, z którymi jesteśmy w Częstochowie to naprawdę wielu osobom pomagamy. Pamiętajmy, że tego wsparcia potrzebuje wiele osób. Przede wszystkim również rodziny, które bardzo często nie potrafią sobie z tym poradzić, więc Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki – Aleja Pokoju 13, jest nasza strona internetowa, są telefony, gdzie można się z nami komunikować. Zawsze jesteśmy otwarte i gotowe do niesienia pomocy, wsparcia i udzielenia wszystkich wskazówek

– podkreśla w rozmowie z Pawłem Stępniewskim, Elżbieta Markowska. Na naszej stronie www.radiojura.pl znajdziecie informacje dotyczące bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach programów badań przesiewowych.

Światowy Dzień Walki z Rakiem, który obchodzimy 4 lutego, jest doskonałą okazją do przypomnienia, jak ważna w zapobieganiu chorobom nowotworowym jest profilaktyka. Szczególnie zwracamy uwagę na groźny nałóg, jakim jest palenie tytoniu. Jak pokazują dane epidemiologiczne, jednym z najczęstszych czynników rakotwórczych nadal jest dym tytoniowy, którego potencjał działania na organizm porównywalny jest do metali ciężkich lub azbestu. W jednym papierosie znajduje się około 7 tysięcy różnych związków i cząstek chemicznych, z czego aż ponad 70 wykazuje silne działanie rakotwórcze. Leczenie uzależnienia od papierosów nie zawsze jest łatwym procesem, dlatego warto jest skorzystać z profesjonalnej pomocy, oferowanej przez specjalistów z Poradni Pomocy Palącym, działającej przy Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie – nr telefonów: 801-108-108, 22 211 80 15, czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-21:00 oraz w sobotę, godz. 9:00-15:00, jakrzucicpalenie.pl.

Ministerstwo Zdrowia przypomina także, że możliwość wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych istnieje przez cały rok w ramach trzech programów badań przesiewowych:

wczesnego wykrywanie raka piersi – mammografia – dla kobiet w wieku 50-69 lat, wykonywana co 2 lata,
wczesnego wykrywania raka szyjki macicy – cytologia – dla kobiet w wieku 25-59 lat, wykonywana co trzy lata,
wczesnego wykrywania raka jelita grubego – kolonoskopia – dla kobiet i mężczyzn w wieku 55-64 lata, wykonywana co dziesięć lat.

Więcej informacji na stronie planujedlugiezycie.pl w zakładce „bezpłatne badania”.

WIĘCEJ informacji TUTAJ

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj