Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Czwarta edycja kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” zakończona

Facebook Twitter

Zakończyła się czwarta edycja kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to", a mobilne instalacje przedstawiająca ludzkie płuca pochłaniające zanieczyszczenia odwiedziły 63 lokalizacje w dziewięciu województwach. Jak podsumowano akcję dla Częstochowy i Śląska?

Zobacz czym oddychasz
mat. prasowy

Jak informują pomysłodawcy akcji z Polskiego Alarmu Smogowego:

Jest źle, ale widać poprawę.

Jest w ogólnej skali nieznaczny postęp w likwidacji „kopciuchów”, ale istnieje realna groźba, że ten proces zostanie zatrzymany, w Częstochowie liczba wymienianych pieców spadła w 2022 roku.

Zobacz czym oddychasz. Jest źle, ale widać poprawę

 Obserwowanie jak zmienia się kolor płuc to bardzo pouczające doświadczenie

– mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego:

Pomimo lekkiej i wietrznej zimy mobilne płuca pokazały, że powietrze w wielu miejscowościach jest fatalnej jakości. Wystarczy spojrzeć na kolor jaki przybierają płuca po dwóch tygodniach “oddychania” w zasmogowanych miejscowościach. Grafitowy kolor w Czerwionce-Leszczynach, czarny w Chełmcu czy Zabrzu pokazuje, że w bezwietrzne dni smog ma się bardzo dobrze. Ale nie tylko gminy ze Śląska czy Małopolski zmagają się ze smogiem. Spośród 63 lokalizacji najciemniejszy kolor przybrały płuca ustawione w Bydgoszczy, w dzielnicy Miedzyń.

Zobacz czym oddychasz. Widać poprawę

Gierałtowice 2023/ mat.prasowe

Dostrzegamy pewien nieznaczny postęp w likwidacji „kopciuchów”, ale istnieje realna groźba, że ten proces zostanie zatrzymany, a nawet odwrócony

– ostrzega Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego:

Programy dotacyjne do wymiany kotłów nie będą skuteczne, jeśli nie będzie towarzyszyć im konsekwentna polityka antysmogowa. Niestety w ostatnim czasie obserwujemy luzowanie przepisów w obszarze ochrony powietrza: dopuszczanie do sprzedaży najgorszej jakości węgla czy luzowanie uchwał antysmogowych w niektórych województwach. Rezultaty tej polityki widać na instalacjach z płucami, które w tym roku odwiedziły polskie miejscowości.

Tymczasem Śląskie nie luzuje antysmogowych regulacji, to przepisy uchwały antysmogowej, a władze regionu chcą, by Śląsk był liderem walki o czyste powietrze.

Widać to np. w Rybniku, który jeszcze parę lat temu otwierał niechlubne rankingi zanieczyszczeń. W Częstochowie płuca mobilne w centrum miasta w trakcie akcji przybrały ciemnoszary odcień, ale nie było tak źle jak w innych miastach, maleje też ogólna liczba dni smogowych w skali roku. Widać to np. w bieżącym sezonie. Poprawę widać także na mechanicznych płucach, które w tym sezonie grzewczym odwiedziły oprócz Częstochowy jeszcze inne miejscowości w naszym województwie. Różnica była wyjątkowo dobrze widoczna choćby w Gierałtowicach, gdzie płuca gościły i w tym roku, i dwa lata temu. Potrzeba wspólnych działań aktywistów i samorządu – szczególnie że w kraju mamy jeszcze ok. 3 mln kopciuchów za dużo.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj