Radio Jura Home

Moje Miasto Moje Radio • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”

Facebook Twitter

Co roku czad - cichy zabójca jak się o nim mówi - zabija wiele osób. Do tragedii jednak wcale nie musi dochodzić. Wielu już udało się uniknąć dzięki niewielkim urządzeniom montowanym w domach - czujnikom tlenku węgla. O ich montowanie i rozwagę apelują strażacy, którzy przygotowali specjalną akcję.

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” – to nazwa ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej dotyczącą zagrożeń związanych z zatruciami tlenkiem węgla. Akcja jest potrzebna bo nadal co czwarty Polak uważa, że czad można rozpoznać po zapachu lub dymie. A przypomnijmy jest on bezwonny. Co więcej, wiele osób kojarzy tlenek węgla jedynie z piecykami gazowymi montowanymi w budynkach wielorodzinnych, a są przecież inne przyczyny gromadzenia się czadu. To na przykład nieszczelny przewód kominowy, zbyt rzadkie jego czyszczenie czy brak minimalnej cyrkulacji powietrza w domu, czy przez zatkanie kratek wentylacyjnych czy po wymianie drzwi i okien na nowe. Ratownicy zalecają by zapoznać się z ulotkami i wszelkimi informacjami dotyczącymi tego tematu – znajdziemy je na stronach internetowych straży pożarnej. Jednak przede wszystkim dla bezpieczeństwa, własnego i swoich bliskich powinniśmy zamontować w domach, czy mieszkaniach czujki czadu oraz dymu. Czujka – mała inwestycja w duże bezpieczeństwo – przypominają ratownicy. A w momencie uruchomienia alarmu przez urządzenie należy jak najszybciej przewietrzyć mieszkanie, opuścić budynek, wezwać straż pożarną i jeżeli to potrzebne także pogotowie.

Dodajmy, że tylko w zeszłym sezonie grzewczym na terenie województwa śląskiego odnotowano ponad 850 przypadków zatruć tlenkiem węgla.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj