Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Człowiek ponad podziałami. To była okazja do szerokiej dyskusji na UJD

Facebook Twitter

Przygotowania do niej trwały 3 lata. Są też pierwsze wnioski z konferencji naukowej, jaka gościła na częstochowskim Uniwersytecie Jana Długosza.

Pod wspólnym szyldem dla wielu dziedzin, spotkali się naukowcy aby ocenić rolę i kondycję „Człowieka ponad podziałami”. Spotkanie zostało zorganizowane m.in. z inspiracji Zygmunta Rolata, honorowego mieszkańca Częstochowy:

Jerzy Czarnota: Ta konferencja miała jeszcze trzy podstawy. Mówię o podstawach lokalnych, które nas tutaj zmotywowały: 800 – lecie Częstochowy, 50-lecie uniwersytetu oraz 100-lecie klubu sportowego Raków, który jest też przecież elementem naszej wspólnej kultury sportu. Bardzo ciekawie o tym mówił Jacek Magiera, który reprezentował właśnie sport i klub Raków. To wszystko biorąc pod uwagę potrzebę tego działania, pozbawionego niszczących podziałów pozwala nam mieć nadzieję, że ten rozwój w przyszłości będzie dla nas szybszy.

– mówi prof. Jerzy Czarnota, z Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, goszczący podczas wydarzenia w UJD. Konferencja objęła takie obszary, jak: zdrowie, bezpieczeństwo, edukacja i kultura, a także ekonomia i polityka społeczna. W ramach bezpieczeństwa był poruszany temat ochrony danych osobowych. To coś więcej niż przetwarzanie danych i ochrona ich w internecie, zwracali uwagę fachowcy:

Magdalena Celeban: Należy pamiętać, że ochrona danych osobowych, bezpieczeństwo to również nasze codzienne życie. W ostatnim czasie bardzo często mówimy o cyberatakach, o atakach hakerskich, o włamaniach na nasze konta bankowe i tutaj ochrona danych osobowych na pewno przychodzi nam ze wsparciem. Edukacja i kultura w naturalnych sposób wiąże się z ochroną danych osobowych, wykorzystujemy tutaj nowe technologie, kompetencje przyszłości o których mówimy z młodzieżą. Namawiamy ich do tego aby korzystali z tych nowych osiągnięć. Również polityka społeczna i bezpieczeństwo które mamy obowiązek zapewniać tym ludziom, których otaczamy opieką ponieważ bardzo często są od nas porostu zależni.

Ochrona danych osobowych wiąże się ze wszystkimi dziedzinami życia, mówiła dr Magdalena Celeban. Jak przekonywali uczestnicy „Człowiek ponad podziałami” to idea humanistyczna, która powinna przewijać się przez wszystkie obszary ludzkiej działalności.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 marca 2023