Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowskie zespoły szkół mają szansę na oddziały przygotowania wojskowego

Facebook Twitter

Częstochowski samorząd chce utworzyć oddziały przygotowania wojskowego w Technikum nr 12 im. Jana Pawła II, który wchodzi w skład ZST. Drugi planowany jest w Technikum nr 2, w Zespole Szkół im. Kochanowskiego. Rada Miasta podjęła uchwałę w celu złożenia wniosku w takiej sprawie do Ministra Obrony Narodowej.

Klasa mundurowa, Pikniki wojskowe z okazji Święta Wojska Polskiego
fot.pixabay.com

„Kochanowski” ma kilkuset uczniów w klasach mundurowych, a innowacje pedagogiczne związane ze służbami mundurowymi prowadzi od 2008 roku. Zainteresowana wojskowością młodzież chętnie wybiera właśnie tę szkołę:

Włodzimierz Tutaj: Za utworzeniem oddziału przygotowania wojskowego w tej szkole przemawia fakt, że szkoła posiada duże doświadczenie w organizacji klas mundurowych. Obecnie w klasach mundurowych uczy się tam 770 uczniów, z czego 150 w klasach wojskowych. Szkoła przystąpiła do konkursu organizowanego przez MON „Strzelnica w powiecie”. Powstała w szkole nowoczesna strzelnica multimedialna, o czym oczywiście informowaliśmy.

Jak mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik w magistracie – program przewiduje dla uczniów realizację zajęć teoretycznych i praktycznych czy obozy szkoleniowe, a oddziały wojskowego przygotowania miałyby działać w Częstochowie już od 1 września tego roku. Jeżeli będzie ministerialna zgoda, taka zmiana będzie dotyczyła tez Zespołu Szkół Technicznych:

Włodzimierz Tutaj: Podobny projekt dotyczy zezwolenia na utworzenie od pierwszego września. Oczywiście jest to wniosek do MONu oddziału przygotowania wojskowego w Technikum nr 12 wchodzącym w skład Zespołu Szkół Technicznych. Obecnie w szkole w 5 klasach mundurowych kształci się 85 uczniów. Szkoła uczestniczyła w trzeciej edycji oraz nadal uczestniczy w piątej edycji programu certyfikowanych wojskowych klas mundurowych MON. Oddziały przygotowania wojskowego sukcesywnie zastępują te certyfikowane wojskowe klasy mundurowe. Realizowana jest ostatnia, piąta edycja tych klas

– wyjaśniał rzecznik w Urzędzie Miasta Włodzimierz Tutaj.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj