Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowskie Święto Seniorów. Dziś koncertowy dzień Senioraliów 2022

Facebook Twitter

Od wczoraj (21.10) to oni rządzą w mieście. Seniorzy otrzymali symboliczne klucze do bram miasta i oficjalnie rozpoczęli Senioralia 2022. Co dziś w  programie?

Pierwszy dzień Senioraliów 2022 fot. Ł.Kolewiński / czestochowa.pl

Głównym celem Częstochowskiego Święta Seniorów jest zachęcenie osób 60+ do aktywnego stylu życia, propagowanie aktywności fizycznej, poszerzania wiedzy, rozwijania pasji, a także wskazanie miejsc, w których mogą rozwijać swój potencjał.

W sobotę (22.10) w hali pojawią się znakomici artyści. O godz. 18.00 na scenie królować będzie Izabela Trojanowska. Początki jej kariery muzycznej przypadają na lata 70. XX w. W 1971 r. debiut piosenkarki nagrodzono na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Laur taki zapewnił jej utwór „O czym marzą zakochani”. Działalność wokalną szybko połączyła z aktorską i studiami w Studium Wokalno-Aktorskim Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. To wówczas debiutowała na teatralnej scenie.

Na debiut na ekranie telewizji przyszła pora w 1979 r. Trojanowska wystąpiła wówczas w roli Teresy Sikorzanki w serialu „Strachy” Stanisława Lenartowicza. Produkcje telewizyjne przyniosły jej zresztą dużą popularność. W latach 80. zagrała choćby w „Karierze Nikodema Dyzmy”, „07 zgłoś się” czy „Blisko, coraz bliżej”. Głośny powrót na ekran przypadł na 1997 r. Od czerwca tego roku aktorka związana jest bowiem z telenowelą „Klan”, czyli najdłuższym serialem polskiej produkcji.

Izabela Trojanowska zaśpiewa w Częstochowie/ mat.prasowe

Sceniczna działalność serialowej Moniki Ross-Nawrot również ma bogatą historię. W 1980 r. wokalistka rozpoczęła współpracę z Romualdem Lipką i Budką Suflera. Efektami są takie przeboje jak „Wszystko, czego dziś chcę” czy „Tyle samo prawd, ile kłamstw”, których do dziś z niecierpliwością wyczekuje publiczność. Oba hity trafiły na debiutancką płytę artystki zatytułowaną po prostu „Iza” (wszystkie pochodzące z niej utwory Lipko skomponował do tekstów Andrzeja Mogielnickiego). W sumie dyskografia Izabeli Trojanowskiej obejmuje obecnie siedem płyt studyjnych. Wśród nich warto wyróżnić zwłaszcza rockowe „Układy” (na nich słychać gitarę i śpiew Jana Borysewicza) oraz „Pożegnalny cyrk” nagrany wspólnie z Tadeuszem Nalepą.

W programie sobotniego koncertu nie zabraknie też z pewnością takich hitów jak „Pieśń o cegle” czy „Karmazynowa noc”. Po występie piosenkarki (ok. godz. 19.30) zostaną wręczone nagrody w konkursie „Częstochowski Aktywny Senior”.

Z kolei na godz. 20 zaplanowano drugą, muzyczną atrakcję. To show „Śpiewające fortepiany – koncertowo i z humorem”. Na czarnych i białych klawiszach zagrają Czesław Majewski i Janusz Tylman. Kompozytorzy i pianiści skradli serca publiczności jako kapitanowie drużyn programu rozrywkowego, który dostarczył tytułu widowisku. Przypomnijmy, że muzyczny quiz, który przez kilka lat królował na antenie telewizyjnej „Dwójki”, prowadził Rudi Schuberth. Zawodnikom przygrywał zespół Wojciecha Kowalewskiego – Malina Kowalewski Band, który także pojawi się na częstochowskiej scenie. Przed publicznością zaprezentują się również sopranistka Joanna Stefańska-Matraszek, barytonista Ireneusz Miczka oraz zespół taneczny pod kierownictwem Sabiny Langner.

Wieczór zakończy potańcówka przy muzyce DJ-a, którą zaplanowano na godz. 21.30.

W sobotę obowiązują bilety. Osoby powyżej 60. roku życia zapłacą za nie 10 zł, pozostali uczestnicy – 120 zł. Sprzedaż prowadzona jest w Miejskim Domu Kultury (ul. Łukasińskiego 50/68), Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” (ul. Dąbrowskiego 1), Miejskiej Galerii Sztuki (al. Najświętszej Maryi Panny 64), Częstochowskiej Organizacji Turystycznej (Al. NMP 65), Hali Polonia (ul. Dekabrystów 43) oraz Hali Sportowej Częstochowa (ul. Żużlowa 4).

Organizatorami dwudniowego święta seniorów są: Urząd Miasta Częstochowy, Miejski Dom Kultury, Hala Sportowa Częstochowa oraz Stowarzyszenie Sportowa Częstochowa.

PROGRAM NA DZIŚ:

22 października 2022 sobota (bilety)
17.00 Otwarcie bram HSC
18.00 Koncert Izabeli Trojanowskiej
19.30 Wręczenie nagród w konkursie „Częstochowski Aktywny Senior”*
20.00 Show „Śpiewające fortepiany – koncertowo i z humorem!”
Czesław MAJEWSKI & Janusz TYLMAN
Malina Kowalewski Band
Joanna Stefańska-Matraszek – sopran
Ireneusz Miczka – baryton
zespół taneczny pod kierownictwem Sabiny Langner
21.30 Potańcówka przy muzyce DJ-a

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 marca 2023