Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowskie sądy potrzebują pilnie lekarzy do roli biegłych. Specjaliści poszukiwani także w sądownictwie

Facebook Twitter

Biegli lekarze są pilnie potrzebni w częstochowskim Sądzie Okręgowym. Instytucja zwróciła się więc do medyków licznych specjalności, aby zgłaszali się do roli biegłego.

Mała liczba specjalistów na rynku sprawia, że nie tylko rosną kolejki pacjentów, sądy z kolei długo czekają na sporządzane opinie w toczących się sprawach:

To też zależy od rodzaju sprawy, bo biegłego powołuje się wtedy, kiedy w sprawie są potrzebne wiadomości specjalne. W przypadku obrażeń ciała czy w sprawach karnych, czy kwestii zdrowotnych to oczywiste, że muszą być opinie lekarskie. Czas oczekiwania zależy od trudności sprawy, ale jeżeli biegłych danej specjalności jest mało, mają dużo spraw, tym bardziej długo czeka się na sporządzenie opinii.

Jak mówi sędzia Dominik Bogacz, tego typu kadry pracujące na rzecz sądownictwa są oczywiście wynagradzane, zgodnie z przepisami Ministerstwa Sprawiedliwości. Zdarza się coraz częściej, że to opinia biegłego lekarza popycha naprzód prowadzone sprawy:

Rzeczywiście sprawy sądowe często opierają się na opinii biegłych. Sądy korzystają z opinii biegłych, zwłaszcza biegłych lekarzy. Jest to w niektórych sprawach niezbędne dla prawidłowego rozstrzygnięcia sprawy. Tych spraw jest coraz więcej. Biegli wykruszają się. Potrzebni są biegli nowych specjalności, dlatego serdecznie zapraszamy lekarzy posiadających określone specjalizacje do zgłaszania się do pełnienia funkcji biegłego. Weryfikację przeprowadza prezes Sądu Okręgowego w Częstochowie. On powołuje dane osoby na stanowisko biegłego. Od oceny prezesa będzie zależeć, czy kwalifikacje, które ma dana osoba, są wystarczające do pełnienia funkcji biegłego

– informował rzecznik Sądu Okręgowego w Częstochowie, sędzia Dominik Bogacz.

 

Zobacz także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj