Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowskie hospicjum działa już od 30 lat. Dla nich rosną w Częstochowie „Pola nadziei”

Facebook Twitter

Częstochowskie Hospicjum obchodzi 30-lecie swojej działalności. Przez ten czas pracownicy i wolontariusze zajmowali się pacjentami z chorobą nowotworową, potrzebującymi nadzwyczajnej troski. Co roku sadzą także "Pola nadziei".

fot.hospicjum-czestochowa.pl

O hospicjum opowiadała w Radiu Jura Anna Kaptacz, prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej.

Anna Kaptacz: Są takie tendencje światowe, europejskie i polskie, żeby nie tylko pacjent z chorobą nowotworową mógł skorzystać z opieki paliatywnej, ale każdy, który by takiej opieki potrzebował – czyli pacjent, który odczuwa silny ból albo inne objawy chorobowe trudne do opanowania, chociażby przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Hospicja właśnie takimi pacjentami powinny się zajmować. Otworzyć swoje drzwi także dla innych – nie tylko dla pacjentów z chorobą nowotworową. Ale przez 30 lat to przede wszystkim pacjenci z chorobą nowotworową byli naszymi podopiecznymi.

Mimo wieloletniej działalności hospicjum kontynuuje swoje starania, także poprzez zbieranie funduszy na rzecz ludzi ciężko chorych i cierpiących. Co roku inaugurują akcję „Pola nadziei”.

Program Pola Nadziei został stworzony przez Organizację Marie Curie Cancer Care. W 1997 roku MCCC przekazała ideowe założenie i zasady organizacji akcji Pola Nadziei Towarzystwu Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” w Krakowie. Od tego czasu żonkilowe Pola Nadziei kwitną rokrocznie w Krakowie, a od 2003 roku również w innych miastach Polski.

– czytamy na stronie polanadziei.pl

Akcja ma charakter ogólnopolski i wpisuje się również w Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej. To święto pomagających, pracowników i wolontariuszy.

W tym roku przygotowano także dzień otwarty w częstochowskiej placówce, aby  przybliżać ideę ich pomocy i wyjaśniać czym jest opieka paliatywna.

Anna Kaptacz: Bardzo mi zależy, aby ta wiedza trafiała do pracowników medycznych z innych placówek służby zdrowia częstochowskiej, bo nie wszędzie jeszcze wszyscy wiedzą, na czym polega opieka paliatywna, na czym polega opieka hospicyjna. Uważam, że już po tych 30 latach wszyscy powinni wiedzieć kogo skierować do naszej opieki i czego można u nas oczekiwać.

Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej/ fot.hospicjum-czestochowa.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj