Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowskie „Boboki” na Placu Biegańskiego

Facebook Twitter

"Boboki", czyli niegroźne częstochowskie duchy. Dziecinne straszydła, które lokalnie występowały w podaniach i wierzeniach ludowych naszego regionu, teraz zostały oswojone.

fot. Łukasz Kolewiński / www.gaudemater.pl

Przyczyniła się do tego plenerowa aranżacja na Placu Biegańskiego autorstwa Irminy Rydzykowskiej:

Straszono mnie Bobokami: „jak nie zjesz czegoś to Cię Bobok zje” albo „idź spać, bo Cię Bobok porwie”. Straszono mnie takimi rzeczami, chociaż ja chciałam trochę odczarować tę postać Boboka, którą straszono dzieci a dać jej bardziej charakter taki przyjazny. One mają nas nie straszyć, mają dawać nam radości, mają zaciekawić przechodnia, bo one są dosyć dziwne – każdy jest inny. Też w wyobraźni mam ich bardzo dużo i one przyjmują różne formy. Mogę zobaczyć Boboka w budynku, w naturze, po prostu układają mi się w kształt i ja to widzę.

Artystyczne malowidło odmieniło techniczny kubik z przyłączem energetycznym, do tej pory wątpliwą ozdobę Placu Biegańskiego. Czterostronna praca przykuwa uwagę przechodniów…

Mnóstwo pytań zostało mi zadanych podczas malowania tej skrzynki i z czego jestem zadowolona – fajnie, że Częstochowianie zwracali na to uwagę i, że ten kubik, po pomalowaniu go na biało, zaczął rzucać się w oczy. Teraz jest ona mocno widoczna, wiele osób podchodzi, wiele osób zadawało pytania. Ja się z tego bardzo cieszę, że w końcu moje Boboki są w centrum miasta, mogą je ludzie zobaczyć, poznać, podziwiać, zaciekawić się nimi. To naprawdę dało mi dużo radości. 

Pytał autorkę Irminę Rydzykowską – Mariusz Osyra. Plenerowa aranżacja to również przybliżanie działań artystycznych pod chmurką, sztuka w przestrzeni publicznej…

Tak to jest bardzo fajna rzecz, że Ośrodek Kultury Gaude Mater zaproponował mi tę współpracę. Ja tę markę prowadzę już od pięciu lat i to jest pierwsza taka większa aranżacja w Częstochowie.

Trzymamy kciuki za kolejne prace, które być może ozdobią inne miejsca publiczne. Z autorką Irminą Rydzykowską rozmawiał Mariusz Osyra.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024