Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowski ZGM z kolejną akcją prewencyjną w związku z sezonem grzewczym

Facebook Twitter

Ostatnie niskie temperatury przypomniały nam o tym, że sezon grzewczy jest w pełni. Dodatkowo przypomina o tym swoim lokatorom Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS.

fot. Pixabay

Miejska spółka stara się zniwelować zagrożenie dotyczące czadu i używania urządzeń grzewczych, a tym samym liczbę niebezpiecznych zdarzeń.

Staramy się pomagać mieszkańcom w dostępie do czujek tlenku węgla, jak również staramy się tłumaczyć mieszkańcom, że tlenek węgla jest gazem bardzo niebezpiecznym, że trzeba być bardzo ostrożnym przy korzystaniu z urządzeń, które tlenek węgla mogą emitować i również, że te urządzenia powinny być przez fachowe osoby w odpowiednim czasie przeglądane. Nasze apele spotykają się ze zrozumieniem. Łącznie kupiliśmy kilka tysięcy czujek tlenku węgla. Te czujki są zamontowane w mieszkaniach, które spółka nadzoruje. Oczywiście one nie powodują, że czad się nie ulatnia, tylko informują, że do takiego zdarzenia właśnie doszło.

Jak zwykle w sezonie zimowym zarządca bloków komunalnych w Częstochowie wychodzi do mieszkańców z kampanią prewencyjną, która najbardziej uczula na to, aby montować czujki dymu i czadu oraz nie zasłaniać kratek wentylacyjnych w mieszkaniach. To ważny apel, mówi prezes ZGM Paweł Konieczny:

Teraz mieliśmy kilka dni ostrych mrozów, to powoduje, że ludzie nie tylko starają się uruchamiać urządzenia grzejące, ale również starają się to ciepło oszczędzać np. zakrywają kratki wentylacyjne. To powoduje, że w mieszkaniach nie ma cyrkulacji powietrza, to powietrze ulega spalaniu, wydziela się dwutlenek węgla i to jest gotowy przepis na nieszczęście.

Wszystkie tego typu akcje informacyjno-prewencyjne wspiera częstochowska straż pożarna. Z ostrzeżeniami ZGM chce trafić do lokatorów z miejskich zasobów. Co roku sporo jest też zaleceń, które z kontrolowanych mieszkań przekazują kominiarze:

Te kampanie są bardzo ważne. Staramy się być odpowiedzialni. W kierunku poprawy drożności przewodów wentylacyjnych tylko w budżecie miasta Częstochowy corocznie  jest na te działania około 600 tys. złotych. To są pieniądze, które są wykorzystywane na realizację zaleceń kominiarskich. Kominiarze dokonują corocznych przeglądów i jeżeli coś jest nie w porządku, coś im się nie podoba, dają zalecenia.

Akcja prewencyjna Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej TBS oraz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej jest organizowana pod patronatem prezydenta Częstochowy. Ostrzegał przed czadem Paweł Konieczny, prezes ZGM TBS.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj