Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowski WOPR: W czasie upałów do wody tylko pod nadzorem ratownika

Facebook Twitter

W czasie upałów szukajcie do ochłody tylko miejsc, które są pod nadzorem ratownika. Wysoka temperatura sprawia, że tłoczno zrobiło się nad akwenami, które są zwyczajowo używane do kąpieli w letnim sezonie. Trzeba pamiętać jednak o znakach i nie wchodzić do wody tam, gdzie jest to zakazane.

Częstochowski WOPR przestrzega

Przestrogi WOPR-u dotyczą zarówno dorosłych, młodzieży, jak i dzieci. Mimo że jak zauważają ratownicy, coraz więcej dzieci pływa i pływa dobrze:

Krzysztof Zbrojkiewicz:Nie wchodzimy do wody, której nie znamy, albo którą wydaje nam się, że znamy, a woda jest jednak zdradliwa i tu starajmy się zachować minimum, chociaż tego bezpieczeństwa. W dzień w sumie jest dość upalnie, starajmy się nie wchodzić do tej wody, nie wskakiwać prosto po dłuższym przebywaniu na słońcu.

Przestrzega Krzysztof Zbrojkiewicz, prezes Regionalnego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie. Przyczyną zasadniczej liczby wypadków i tragedii nad wodą jest brawura, brak zdrowego rozsądku oraz alkohol:

Krzysztof Zbrojkiewicz: To chyba więcej dotyczy osób starszych, czyli używania jakiegokolwiek alkoholu, bo ktoś tam powie ”a tam jedno piwo czy dwa, to nie zaszkodzi”, a to później nas rozluźnia, tak naprawdę masa wypadków bierze się z nieuwagi. Chociaż niektórzy mówią ”a tu jest płytko”, niestety nawet na płytkiej wodzie też osoby toną.

 

WOPR w Częstochowie przypomina też, że trzeba zachować uwagę nad wodą, nigdy nie wiemy, kiedy komuś może być potrzebna nasza pomoc. Najczęściej ofiary wody toną w ciszy, dodaje nasz rozmówca:

Krzysztof Zbrojkiewicz: Rzadko się zdarza, że osoba tonąca macha rękami, tak jak jest w wielu przypadkach pokazywane, krzyczy. Starajmy się rozglądać, patrzeć, starajmy się też nie bawić w ten sposób, że udajemy, że toniemy, to osłabia uwagę innych ludzi, wtedy jak dochodzi do prawdziwego wypadku, to wtedy już ludzie tak nie reagują.

Pływajmy z głową, informował w Radiu Jura – Krzysztof Zbrojkiewicz, prezes Regionalnego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 lipca 2024