Częstochowski Uniwersytet Młodzieżowy zainaugurował XVI edycję
Jak zawsze aula Politechniki Częstochowskiej pękała w szwach, a uczelnia gościła prawie 600 uczniów.

Szacowany czas czytania: 02:05
To młodzież ze szkół średnich z Częstochowy i regionu. W tym roku zgłosiło się 19 placówek. Już wcześniej mogą poczuć się studentami i zgłębiać w najbliższych tygodniach interesujące ich tematy:
Maciej: Interesujemy się elektryką i stwierdziliśmy, żeby po szkole średniej pójść na Politechnikę. Chcieliśmy zobaczyć, jak to wygląda.
Karol: No i oprócz tego my z chłopakami planujemy wspólny biznes ukręcić. Dlatego potrzeba nam studiów do tego.
Patryk: Ja się zdecydowałem, żeby tutaj przyjść, żeby poznać nowych ludzi. Jest miło otoczenia. Jestem ogólnie ciekawym człowiekiem i chciałbym tutaj zobaczyć co i jak.
– mówią Maciej, Karol i Patryk – uczestnicy Częstochowskiego Uniwersytetu Młodzieżowego. Cyklicznie mają pojawiać się na laboratoriach i wykładach, tematyka będzie rozmaita, bo swoją pracą podzielą się przedstawiciele wszystkich wydziałów Politechniki. Na inaugurację było m.in. o budownictwie, ale też o robotyce:
Przemysław Palacz: W zasadzie roboty mogą być wykorzystywane w każdy możliwy sposób, począwszy od tradycyjnego murowania (…), a skończywszy na druku 3D w budownictwie, który jest wykonywany właśnie z mieszanki betonowej, za pomocą dużych drukarek. Oczywiście również można wykonywać poszczególne elementy jako prefabrykaty, ale te drukarki też mogą być tak duże jak wielkości budynku. Te drukarki warstwa po warstwie, po obrysie budynku są w stanie w każde miejsce dotrzeć.
– mówił do zgromadzonej młodzieży dr inż. Przemysław Palacz z Politechniki Częstochowskiej. Pierwsze wykłady dotyczyły też technik sprzedaży wymierzonych w klientów sklepów:
Sławomir Kowalski: Wchodzimy do sklepu i czujemy zapach świeżego pieczywa. To pobudza nasze zmysły i poniekąd zmusza do tego, żebyśmy kupili coś słodkiego. Inne elementy to na przykład czerwone jest tanie, czyli jeżeli chcemy sprzedać towar, to umieszczamy informację o nim na tle czerwonym. Istnieją takie metody podstawowe (…).
– radził dr Sławomir Kowalski. Częstochowski Uniwersytet Młodzieżowy potrwa do maja. Dla najbardziej wytrwałych słuchaczy przewidziane są nagrody, z kolei Politechnika chce młodzież zainteresować kierunkami ekonomicznymi czy technicznymi. To dla nich ważna podpowiedź jeszcze przed wyborem dalszej ścieżki edukacji.
Czytaj także: