Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Częstochowski Uniwersytet Młodego Odkrywcy. Ruszyła kolejna edycja

Politechnika Częstochowska zainaugurowała już 8 edycję Częstochowskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy. Zajęcia dodatkowe są przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych.

Szacowany czas czytania: 02:38

Zamiłowanie i ciekawość do nauki rozbudza się tutaj już u maluchów z najmłodszych klas.

Milena Trzaskalska: Są to przede wszystkim zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 16 lat, głównie związane z tym, co dzieje się na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki, czyli zajęcia z technologii, z mechaniki, z fizyki. Mamy też wykładowców z innych wydziałów i z innych jednostek uczelni, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Nie było takiej sytuacji, żeby dzieci powiedziały, że coś ich nie zainteresowało, a oprócz tej inicjatywy na naszej uczelni jest organizowany również CzUM, to jest Częstochowski Uniwersytet Młodzieżowy dla nastolatków.

– jak mówi dr inż. Milena Trzaskalska, z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki, już w młodzieży szkół podstawowych częstochowska uczelnia widzi przyszłych kandydatów na studia techniczne. Ważna jest ciekawość świata i nauki, przekonują wykładowcy.

Fot. Łukasz Kolewiński / UM / czestochowa.pl

Co najbardziej zainteresowało małych studentów?

Milena Trzaskalska: Bezapelacyjnie warsztatami numer jeden, są owady zwane przez dzieciaki „robalami”, dlatego, że kolega profesor Tomek Geisler, który ma zajęcia z dziećmi, ma mnóstwo żywych okazów, więc dzieci mogą pogłaskać te owady. Ma Straszyka Mirandę, która jest naszą gwiazdą i celebrytką do pogłaskania przez dzieci. Ma żuczki, chrząszcze, larwy i on to wszystko pokazuje. To wszystko są żywe stworzenia, które dzieci mogą dotknąć, a takiej okazji nie mają na co dzień.

W sumie po siedmiu edycjach Częstochowskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy, dyplomem absolwenta może pochwalić się 1325 uczniów. Podczas inauguracji uczestnicy złożyli ślubowanie, a najmłodszej grupie wręczono indeksy.

Fot. Łukasz Kolewiński / UM / czestochowa.pl

Ogromnym zainteresowaniem cieszą się wśród dzieci wszelkie pokazy i warsztaty z użyciem nowoczesnych technologii.

Milena Trzaskalska: Dużym zainteresowaniem, powodzeniem cieszą się zajęcia z kolegą, który ma łazika pod swoją opieką i koło naukowe, które zajmuje się budową i modyfikacjami łazików. Więc łazik to jest też taki nasz sztandarowy punkt programu. Wszystkie dzieci chcą  sterować łazikiem, zrobić sobie zdjęcie przyłazi. Dzieciaki są zachwycone zajęciami z dronem, kiedy mogą oglądać z góry całe budynki politechniki i tłumaczyć sobie, że ten mały robaczek w tle to ja. Programują też robota, który gra na tym cymbałkach „Wlazł kotek na płotek”.

W tej edycji będą dodawane też nowe tematy spotkań, dodaje dr inż. Milena Trzaskalska. Na Politechnikę zgłosiły się grupy szkolne w których jest aż w tym roku 265 uczniów.

Fot. Łukasz Kolewiński / UM / czestochowa.pl

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

REKLAMA