Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowski punkt informacyjno-pomocowy: Szeroka oferta dla Ukraińców i wielu interesantów

Facebook Twitter

Częstochowski Punkt Pomocy Uchodźcom zmienił lokalizację. Dotychczas funkcjonował w budynku Urzędu Miasta przy ul. Waszyngtona, ale został przeniesiony do miejskiego Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Śląskiej.

fot. czestochowa.pl

Zmiany te pozwalają na przyjmowanie interesantów w lepszych warunkach, aby udzielać im kompleksowej informacji o formach pomocy:

W Częstochowie w punkcie, który stworzyliśmy, jest punkt informacyjno-pomocowy dla osób z Ukrainy, można uzyskać właściwie wszystkie informacje, które są niezbędne do tego, żeby odnaleźć się w obcym mieście nie znając języka. Mamy tu osoby, które tłumaczą i komplet informacji, gdzie w Częstochowie można uzyskać wsparcie – wsparcie szeroko rozumiane, bo z jednej strony mówimy, jaka jest procedura, żeby można było dopełnić wszystkich formalności, które są niezbędne ustawowo tzn. założyć sobie nr PESEL.

Agata Wierny z częstochowskiego magistratu przypomina, że oferta dla ukraińskich obywateli jest w mieście szeroka. Czego się tutaj dowiadują?

Gdzie można uzyskać pomoc rzeczową albo ewentualnie zjeść ciepły posiłek. Mamy system wsparcia psychologicznego dla osób, które takiego wsparcia potrzebują, świetlice socjoterapeutyczne dla dzieci. Najróżniejsze informacje – o kursach języka, które są organizowane, właściwie o wszystkim co może się przydać w mieście.

W punkcie przy ul. Śląskiej znajdziemy kilka stanowisk, gdzie uchodźcy uzyskają pomoc w zależności od swojej sytuacji prawnej. Interesantów przybywa tutaj bardzo dużo. Pomagają wolontariusze i koordynatorzy akcji pomocowej:

Mamy fundację, która koordynuje kontakty między wolontariuszami, którzy chcą wynająć swoje mieszkanie czy oddać do dyspozycji, a osobami, które poszukują takich mieszkań. Są też osoby z urzędu pracy, które mówią o tym, jak można znaleźć pracę, co trzeba zrobić. Są osoby, które informują, jak uzyskać status, co zrobić w przypadku, gdy przekroczyło się granicę ukraińską, co w przypadku, gdy się przekroczyło granicę ze Słowacją. To są bardzo różne sytuacje prawne. Ile osób, tyle różnych problemów. Staramy się je wszystkie na bieżąco rozwiązywać.

Najważniejsze kontakty dla uchodźców można znaleźć na stronie Urzędu Miasta, także w języku ukraińskim

– podpowiada Agata Wierny.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj