Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowski Festiwal Filmowy im. Braci Krzemińskich po 3 latach przerwy

Facebook Twitter

Po trzech latach przerwy wrócił Częstochowski Festiwal Filmowy im. Braci Krzemińskich „Moja Mała Ojczyzna”. Odbywa się po raz szósty.

Fot. facebook.com/politechnikaczestochowskaPCz

Festiwal Filmowy im. Braci Krzemińskich

Dla widzów przygotowano filmy dokumentalne i spotkania z ich twórcami, do tego spotkanie z legendą kina Krzysztofem Zanussim we wtorek (09.05.) w Klubie Politechnik. Obok dokumentów o Częstochowie, widzowie zobaczą też najnowszy film fabularny Zanussiego „Liczba doskonała”:

Krzysztof Kasprzak: Zaczynamy takim włoskim filmem dokumentalnym „Włoski projekt TEAM rozwoju Częstochowy” z roku 1993. Pewnie część częstochowian pamięta. Był taki projekt, żeby tak po prostu Częstochowę rozbudować jako takie miasto pielgrzymkowe. Pod tym kątem były zaprojektowane nowe budowle. Niestety nic z tego nie wyszło. Ale film jest, więc warto zobaczyć. „Liczba doskonała” reżysera Krzysztofa Zanussiego, kto ogląda jego filmy. Nie wszyscy oczywiście lubią trudny film. Rozważanie nad tym, czy jest Bóg, dokąd zmierzamy i co przed nami jeszcze może być.

Pokaz dziś (09.05.) o godz. 18.00

– zapowiada Krzysztof Kasprzak – współorganizator festiwalu. Dodatkowo 16 czerwca zaplanowano odsłonięcie tablicy na kamienicy przy AL. NMP 71, upamiętniającej pioniera polskiej kinematografii Antoniego Krzemińskiego, który mieszkał w tym miejscu. Tablicę wykonał znany rzeźbiarz Jerzy Kędziora.

Krzysztof Kasprzak: Pewnie większość częstochowian wie, że Władysław i Antoni Krzemińscy przyjechali do Częstochowy w 1909 roku, założyli tu kino, kupili kamerę, kręcili filmy i ten film „Poraża zapałczarni” do tej pory był on najstarszym filmem, jaki się zachował polskim dokumentalnym. Teraz niedawno odnaleziono tam nowszy, ale nadal jest ten i ich inne filmy jako jedne z bardzo ważnych starych filmów polskich. Dlaczego 16? Bo 16 czerwca 1913 roku była projekcja tego filmu. 13 czerwca był pożar, a trzy dni później była projekcja właśnie w kinie braci Krzemiński Odeon. W kinie jest taka mała rocznica.

O 6. Festiwalu Filmowym im. Braci Krzemińskich oraz specjalnej pamiątkowej tablicy mówił Krzysztof Kasprzak. Jej odsłonięcie 16 czerwca o godz. 12.00.

Festiwal Filmowy im. Braci Krzemińskich

Fot. facebook.com/politechnikaczestochowskaPCz

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2023