Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowski Ekonomik zacieśnia współpracę ze szkołą w niemieckim Waldenburgu

Facebook Twitter

Częstochowski "Ekonomik" zaprosił do siebie przedstawicieli ze Szkoły Europejskiej w Waldenburgu z Niemiec. Celem wizyty było nie tylko nawiązanie współpracy w dziedzinie edukacji.

fot.pixabay.com

To również okazja do wymiany doświadczeń, wiedzy, a także do zdobycia przyjaźni między uczniami

– podkreśla Maciej Trzmiel, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Częstochowie.

Maciej Trzmiel: To początek rozmów, jak ta współpraca między szkołami miałby wyglądać. A wiedzę, że zaiteresowanie ze strony Niemiec jest bardzo duże, w rozmowach kuluarowych powiedzieli, że widzą plaszczyznę porozumienia. Nie tylko turystyka, może muzyka, może taniec… wszystko to, co łączy narodowości i kraje. Myślę, że oprzemy się w tej współpracy także na wydarzeniach historycznych, bo są istotne i trzeba na nie zwracać uwagę.

Dzięki porozumieniu i kontaktom szkoły zainicjowały współpracę, gdy rozpoczęła się wojna w Ukrainie, razem szkoły podjęły się przygotowania pomocy rzeczowej dla wschodnich sąsiadów.

Nasza szkoła nie mogła przejść obojętnie wobec agresji Rosji na Ukrainę

– mówi Harald Ewers, przedstawiciel Szkoły Europejskiej z Waldenburga.

Harald Ewers: Znamy się z nauczycielką z Ekonomika od wielu lat i gdy tylko wybuchła wojna na Ukrainie od razu skontaktowaliśmy się ze sobą. Byliśmy pod wrażeniem tego jak Polska pomaga Ukrainie i również chcieliśmy włączyć się w pomoc. Dlatego też nie zabrakło naszego wkładu.

fot.zse.czest.pl

Rozmowy dają nadzieję na długotrwałą współpracę, bo goście z Niemiec przez 3 dni mogli poznać nasz system edukacji, obserwowali zajęcia lekcyjne w Ekonomiku, a także koła zainteresowań.

Harald Ewers: Obejrzeliśmy prezentację szkoły, która zrobiła na nas ogromne wrażenie. Odkryliśmy kilka wspólnych tematów, które nas łączą. Jest to m.in. nauka języka chińskiego. Na pewno chcielibyśmy współpracować na płaszczyźnie ekonomii i turystyki. Trafiliśmy tutaj na bardzo zaangażowanych entuzjastów, jesteśmy zachwyceni, tym co tutaj się dzieje i widzimy, że ta aktywność odzwierciedla działania naszej szkoły.

fot.zse.czest.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2022