Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowski Budżet Obywatelski. Każdy mieszkaniec może zgłosić swój pomysł

Facebook Twitter

Warto zgłaszać swoje miejskie i dzielnicowe pomysły, zachęca częstochowski samorząd. Osoby aktywne każdego roku w Budżecie Obywatelskim Miasta Częstochowy już nadsyłają swoje pomysły.

Częstochowski Budżet Obywatelski. Każdy mieszkaniec może zgłosić swój pomysł
Fot. czestochowa.budzet-obywatelski.eu

Jak mówi Agata Wierny, od 10 lat propagująca budżet mieszkańców, aktywizujmy też pozostałych – bliskich, sąsiadów czy znajomych. Najpierw w proponowaniu zadań, a potem w głosowaniu na te najbardziej udane:

Agata Wierny: Budżet obywatelski daje taką realną możliwość wpływu na otoczenie, najbliższe otoczenie, ale też na całe miasto, na to, co w mieście wydaje się istotne, żeby to powstało, żeby coś się zmieniło. Czyli taka realna możliwość zmiany. Mamy do 5 czerwca czas, żeby swój pomysł złożyć. Pomysły, które znajdą się w naszym generatorze do tego czasu na to będą już weryfikowane. Możemy robić różnego rodzaju jakieś inwestycje typu chodnik, droga, ale też np. wydarzenia kulturalne, integracyjne albo wydarzenia sportowe. To wszystko jest możliwe. Projekty związane z ekologią.

To już X edycja częstochowskiego Budżetu Obywatelskiego. Przez lata nauczyliśmy się, że propozycje mogą dotyczyć tylko terenów, które należą do miasta. W ostatnich edycjach sporo jest zadań, które zamiast infrastruktury, rozbudowują relacje mieszkańców – na niwie sportowej, kulturalnej i społecznej.

Agata Wierny: Możemy zrealizować każdą rzecz, która jest zgodna z prawem. Jest też zlokalizowana na terenie miasta, na terenie należącym do gminy. I to musi być zadanie, którego realizacja mieści się w tych zadaniach samorządu. Wchodzimy na stronę www.czestochowa.pl, tam jest taki formularz, który wypełniamy. To nie jest w ogóle skomplikowane. Jeśli opiszemy w miarę dobrze ten pomysł, to potem on będzie weryfikowany. Jeśli się okaże, że jest zgodne z prawem, że jest na miejskim terenie, na miejskiej działce, no to przechodzi do drugiego etapu. Zostaje poddany pod głosowanie. Jeśli dużo osób zagłosuje, to pomysł powstanie.

W tym roku do dyspozycji mieszkańców jest prawie 9,5 mln złotych. Tak jak do tej pory pomysły można składać w dwóch typach zadań – ogólnomiejskich i dzielnicowych.

Agata Wierny: Każda dzielnica ma taką dedykowaną sobie pulę środków. I te zadania dzielnicowe to są takie zadania mniejsze, które dotyczą mieszkańców danej dzielnicy, a ta taka duża pula ogólnomiejska, no to dla takich zadań, dla wszystkich mieszkańców jakiś dużych, spektakularnych inwestycji. 9.5 miliona złotych jest przeznaczonych na budżet obywatelski i to jest pula ogólnomiejska i pula dzielnicowa mieści się w tej kwocie.

O Budżet Obywatelski pytaliśmy Agatę Wierny z częstochowskiego magistratu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2023