Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowska straż pożarna i fundacja Eltrox polecają edukację nt. pożarów, czadu i pierwszej pomocy

Facebook Twitter

Fundacja Eltrox Razem Bezpieczniej przygotowała wspólnie z Państwową Strażą Pożarną akcję upowszechniania wiedzy na temat zagrożeń. Pod szyldem #BezpiecznyDom kryje się szereg zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Dotyczą bezpieczeństwa przeciwpożarowego, zagrożeń związanych z zatruciami tlenkiem węgla oraz szkolenia z pierwszej pomocy.

Michała Adamusa z Fundacji Eltrox, Mariusz Osyra pytał o pomysł na edukację w temacie zagrożeń:

Kamil Dzwonnik: Najbardziej tragiczne pożary występują w nocy, podczas gdy wszyscy domownicy śpią. [fragment z filmu]

Michał Adamus: Stworzyliśmy materiał filmowy wspólnie z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. W filmie dzieci będą mogły zobaczyć i dowiedzieć się, co to jest pożar, jak go unikać, jak zachowywać się, gdy już zobaczą pożar, w końcu jak pomagać osobom poszkodowanym. To samo dotyczy zatruć tlenkiem węgla.

Radio Jura: Jak Państwo planują rozpropagować całą ideę?

Michał Adamus: Ten film zostanie wysłany do wszystkich szkół podstawowych na terenie miasta Częstochowy i nie tylko, i on będzie do dyspozycji nauczycieli szkół jako materiał edukacyjny. Na lekcjach wychowawczych będą mogli puszczać ten materiał i rozmawiać na ten temat.

Przy realizacji filmu dla dzieci i młodzieży pomogli też strażacy ochotnicy z OSP Huta Stara A.

Organizacje pozarządowe współpracują w tym temacie ze strażakami, aby szerzyć wiedzę na temat najważniejszych zagadnień. Powstały filmik powinien nam otworzyć oczy i bardziej wyczulić nas w domach:

Kamil Dzwonnik: W tym filmie powiemy Ci, jak powstaje pożar, jak powstaje czad i jak się przed nim chronić. Jeśli nie masz jak uciec przed ogniem, idź do pokoju z oknem lub balkonem, jak najdalej od miejsca pożaru. Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym. Czad jest jedną z najczęstszych przyczyn zatruć na świecie. [fragment z filmu]

Najważniejsze zasady i porady w 10-minutowym filmie przedstawia Kamil Dzwonnik, rzecznik częstochowskiej straży pożarnej. Znajdziemy tam też zasady dotyczące udzielania pierwszej pomocy.

Film będzie przydatnym materiałem edukacyjnym dla pedagogów:

Michał Adamus: 8. klasy szkół podstawowych mają taki przedmiot jak „Edukacja dla bezpieczeństwa i ten film akurat bardzo dobrze wpisuje się w tej tematyce przeciwpożarowej i dotyczącej zagadnień zatruciem tlenkiem węgla. Problem, który powtarza się co rok, ale trzeba cały czas o tym mówić. Natomiast nam zależy na edukacji dzieci i młodzieży, bo od najmłodszych lat trzeba uczyć się odpowiednich zachowań. Poza tym dzieci i młodzież chłoną tę wiedzę bardzo szybko, a dzięki partnerstwu z Państwową Strażą Pożarną ten film jest merytorycznie sprawdzony. My nie wyręczamy służb, tylko współpracujemy

– dodaje Michał Adamus z częstochowskiej Fundacji Eltrox Razem Bezpieczniej. Tematem interesował się Mariusz Osyra.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj