Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowska policjantka mistrzynią ultramaratonu

Facebook Twitter

Częstochowska policjantka została mistrzynią ultramaratonu. Agnieszka Czyżewska popularyzuje bieganie od lat, sama na koncie ma liczne sukcesy. Tym razem na dystansie 54 km w swojej kategorii była najlepsza, stając na pierwszym miejscu podium.

fot. czestochowa.policja.gov.pl

Zawody rozegrano w Parku Krajobrazowym Góry Świętej Anny, a przyciągnęły blisko 200 zawodników.

Nie chodzi o wygrywanie, ale o własną sprawność i chęć sprawdzenia się

– mówi policjantka z IV komisariatu.

Agnieszka Czyżewska: Tę dyscyplinę kocham chyba od zawsze i jest nią bieganie. W niektórych sytuacjach, a także w niektórych wydziałach, w których pracujemy, akurat ta sprawność jest nam potrzebna. Cieszy mnie to nawet jeżeli nie osiągam sukcesów, bo są różne biegi i są osoby lepsze ode mnie. Staram się zaszczepić w ludziach coś takiego, że w ogóle sport jest bardzo pozytywnym elementem naszego życia. Endorfiny i to, co jest po każdym treningu, po każdym biegu, sprawia, że mamy inne nastawienie do życia, przynajmniej ja tak mam, że poprawia mi nastrój, czasami pozwala na rozładowanie różnych emocji

– ocenia mł. asp. Agnieszka Czyżewska. Choć zimowa sceneria czasem zniechęca i stawia przed zawodnikami dodatkowe wyzwania, warto ruszyć zza biurka i aktywnie spędzać czas, dodaje nasza policjantka zachęcając do uprawiania sportu:

Agnieszka Czyżewska: Wiadomo, że mamy różne zawody i są zawody, które siłą rzeczy wymuszają na nas siedzenie przed komputerem, czy przed kartką papieru, garbimy się. Też staram się przypominać wśród młodzieży i wśród młodych ludzi, mam na myśli również moje dzieci, że sport jest ważny, jakąkolwiek formy nie przyjmiemy. Można spędzać czas nie tylko z głową w telefonie albo w monitorze komputera.

Bieg w śniegu po kostki, a czasem nawet po kolana, do tego mnóstwo długich podbiegów i miejscami silny mroźny wiatr dawały się we znaki … ale było warto!

– podsumowuje ostatni start częstochowska policjantka. W Ultramaratonie Annogórskim przebiegła dystans 54 km, to bieganie która wymaga specjalnej kondycji i przygotowań:

Radio Jura: Dlaczego to bieganie musi być zaraz takie ekstremalne, takie wymagające, że to jest seria biegów czy bieganie górskie?

Agnieszka Czyżewska: Nie jest to bułka z masłem. Natomiast zaczynałam i wielu biegaczy zaczyna od małych kroków, zaczynamy od krótkich dystansów, sprawdzamy swoje możliwości np. na 1 – 2 -5 kilometrów, ale w miarę jedzenia apetyt rośnie. Z wiekiem człowiek uświadamia sobie, że jednak więcej przyjemności sprawia dłuższe bieganie.

Z Agnieszką Czyżewską rozmawiał Mariusz Osyra.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024