Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Częstochowska młodzież w projekcie „Oswoić emocje”. Warsztaty i praca z emocjami do końca roku szkolnego

W Częstochowie trwa projekt, który za pomocą arteterapii pomaga dzieciom lepiej zrozumieć emocje. Głównym celem tego pomysłu jest aktywizacja i integracja podopiecznych różnych szkół oraz placówek specjalnych w mieście.

Oswoić emocje
fot.fb/Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie

Szacowany czas czytania: 02:57

Częstochowska młodzież w projekcie „Oswoić emocje”

Arteterapia to metoda, która wykorzystuje sztukę w procesie terapeutycznym oraz rehabilitacyjnym. Projekt dotarł m.in. do Zespołu Szkół Technicznych, a teraz do Liceum im. Słowackiego:

Agnieszka Cupioł: Chcieliśmy wykorzystać właśnie tę arteterapię, mówiliśmy o sztukach plastycznych. Jesteśmy w gościnnych progach Liceum Słowackiego, zapoznajemy się, jak teatr może te emocje wzbudzać i też oswajać. Była hortiterapia i taniec w szkole 21 i muzyka przede wszystkim w 45. SZkole, także skupiliśmy się na tych aktywnościach, ale to myślę, że tylko były pretekstem do tego, żeby być razem, integrować się i właśnie mówić o emocjach i przeżywać.

Jak mówi Agnieszka Cupioł, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 28, w projekcie kolejny raz w celach terapeutycznych udało się wykorzystać różne formy sztuki. A sam projekt ma pomóc uczniom w budowaniu wrażliwości, empatii i szacunku wobec innych.

fot.fb/Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie

Sabina Kluk: Spotykamy się w szkołach, które biorą udział w projekcie. Polega to na integracji dzieci ze specjalnymi potrzebami z niepełnosprawnością. Uczestniczymy w takich zajęciach jak plastykoterapia, muzykoterapia, teatroterapia, terapia ogrodem. U nas w liceum zajęcia z teatru terapii prowadzi pan Marek Ślosarski. Młodzież bardzo lubi chodzić na te zajęcia.

Wyjaśnia Sabina Kluk, pedagog specjalny w I LO im. Juliusza Słowackiego.

fot.fb/Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie

Zajęcia trafiły do kilku szkół, to też frajda i poważne zadanie dla zawodowego aktora, dodaje Marek Ślosarski:

Marek Ślosarski: Traktuję te spotkania w Słowackim jako fajne spotkanie ludzi, gdzie mogą podzielić się swoją pasją, gdzie mogą rozmawiać, gdzie czują się swobodnie. To wszystko pracuje na to wszystko, co teatr może dać, czyli spotkanie, emocje, otwartość na wiele różnych rzeczy i taki chyba jest ten cel tych spotkań. Teraz mamy zajęcia właśnie z dziećmi ze szkół specjalnych i to jest cudowne, bo pracują wspólnie. Obserwuję tutaj, jak te dzieci są zaangażowane, oczywiście przy współpracy z dziećmi ze Słowaka, dzieci sobie radzą znakomicie.

 

fot.fb/Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie

Co o projekcie „Oswoić emocje” mówią sami licealiści ze Słowackiego?

Najbardziej mi się podoba kontakt z tymi dziećmi, bo to jest jednak coś, z czym nie mamy raczej do czynienia na co dzień, a wydaje mi się, że to bardzo fajnie rozwija cierpliwość i empatię. Bardzo dużo uczy człowieka, bardzo poszerza horyzonty.

Na zajęciach teatralnych uwielbiam rozgrywać jakieś emocje, wczuwać się w nie i wtedy tak naprawdę czuję, że kontroluję te moje emocje i łatwiej mi jest w prawdziwym życiu je opanować.

Najważniejsze to było na warsztatach poznawanie nowych ludzi przede wszystkim, ponieważ wiele osób może tutaj odkryć swoje pasje.

Podsumowuje częstochowska młodzież. Projekt będzie realizowany do końca czerwca tego roku. Organizatorami są: Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, Zespół Szkół Specjalnych nr 28 oraz Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych wraz ze współpracującymi szkołami.

Czytaj także:

REKLAMA