Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowska „kranówka” jest smaczna, tania, ale też … twarda. Czy osad wapienny jest szkodliwy dla naszego organizmu?

Facebook Twitter

Wodociągi Częstochowskie zachęcają do picia kranówki! Woda jest bezpieczna, zdrowa i smaczna. Jest systematycznie badana. A jakością przewyższa wiele wód butelkowanych oferowanych w sklepach.

fot. Pixabay

Częstochowska kranówka zawiera potrzebne dla dobrego funkcjonowania organizmu makroskładniki, takie jak: sód, potas, wodorowęglany, siarczany i chlorki:

Paweł Gruszczyński: Z całą pewnością i śmiało mogę potwierdzić, że częstochowska kranówka jest zdrowa. Mamy to szczęście, że ujmujemy wodę z górnojurajskiego rezerwuaru wód podziemnych zbiornika podziemnego 2 ze 163 zaewidencjonowanych w naszym kraju. Wody, które znajdują się w tym zbiorniku charakteryzują się doskonałą jakością, smakiem, są orzeźwiające, a przede wszystkim posiadają wspaniałe walory i składają się ze składników fizykochemicznych i mikrobiologicznych, korzystnych dla naszego organizmu. To magnez, wapń, sód, potas, wiele innych składników potrzebnych naszemu organizmowi

– tłumaczy Paweł Gruszczyński – rzecznik Wodociągów Częstochowskich. Dlaczego częstochowska kranówka jest niedroga:

Paweł Gruszczyński: Jeżeli porównamy cenę wody butelkowanej dostępnej w sklepach, to koszt rzędu około 2 do 4 złotych, tymczasem cena wody w przeliczeniu na wodę dostępną w sklepach, to koszt poniżej 1 grosza. Przy czym woda częstochowska, nasza częstochowska kranówka to woda w wielu przypadkach o wiele lepsza od wielu znanych wód mineralnych dostępnych na co dzień w kranach.

W jaki sposób badana jest jakość wody?

Paweł Gruszczyński: W półce naszej funkcjonuje akredytowane laboratorium centralne, laboratorium badania wody i ścieków, które w skali roku przeprowadza około 68 tys. badań jakości wody, 21 tys. badań ścieków. Służby te na co dzień potwierdzają jakość wody dostępnej wśród mieszkańców miasta Częstochowy i okolicznych gmin. Myślę, że również mogę przekazać informację potwierdzającą ten fakt, a związaną z nagrodzeniem w bieżącym roku naszego przedsiębiorstwa za szczególne osiągnięcia w edukacji hydrologicznej oraz w zakresie ujmowania i gospodarowania zasobami wodnymi.

Wielu z mieszkańców Częstochowy skarży się na to, że miejska kranówka po zagotowaniu wytrąca kamień, który osadza się w czajniku. Jak zapewnia przedstawiciel wodociągów, opinia o tym, że twarda woda jest dla nas szkodliwa, to mit:

Paweł Gruszczyński: Pragnę zapewnić, a może też wyjaśnić ewentualne wątpliwości. Ten kamień w przypadku wody do celów bytowych, czyli do codziennego spożywania nie jest niczym złym, wręcz przeciwnie. On świadczy o dużej ilości składników mineralnych, w szczególności o wapniu i magnezie, który jest w dużych dawkach dostępny w naszej wodzie. Faktycznie w przypadku urządzeń technicznych, w tym przypadku czasami jest zalecana woda miękka, natomiast jeżeli mówimy o walorach zdrowotnych i walorach, które są wymagane, w szczególności dla organizmu, to nasza częstochowska woda

– podkreśla Paweł Gruszczyński – rzecznik Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024