Częstochowska elektrociepłownia całkiem zrezygnuje z węgla
Wiosną ruszą prace związane z inwestycją w częstochowskiej elektrociepłowni, która spalanie węgla całkowicie planuje zastąpić biomasą.

Do tej pory Fortum podpisało już umowy z trzema kluczowymi wykonawcami zaplanowanych prac. Potrwają ponad 2 lata.
Jacek Ławrecki: Całkowita wartość projektu dekarbonizacji w Częstochowie wynosi około stu milionów euro. To jedna z największych inwestycji w zielone ciepło i energię w regionie. W najbliższych tygodniach rozpocznie realizację projektu elektrociepłowni w Częstochowie. Obecnie wykorzystuje mieszankę 30% biomasy i 70% węgla. W ramach inwestycji zakład zostanie w pełni przystosowany do spalania biomasy. Realizacja potrwa do 2027 roku.
Jeden z wykonawców będzie odpowiedzialny za modernizację kotła elektrociepłowni oraz za przystosowanie wewnętrznego układu magazynowania i podawania paliwa, informuje rzecznik Jacek Ławrecki. Oprócz dostaw drogowych biomasa ma wreszcie docierać do częstochowskiej ciepłowni drogą kolejową. Czy mieszkańcy nie muszą obawiać się tego jakie paliwo będzie tu spalane?
Jacek Ławrecki: Będzie to certyfikowana biomasa drzewna składająca się ze zrębków drzewnych pochodzących z tartaków, a w części ze zrębów pochodzenia rolniczego, między innymi zlikwidowanych sadów owocowych. Rocznie zakład będzie zużywał do 350 tysięcy ton biomasy, a z lokalnego i krajowego rynku. Biomasa oprócz transportu ciężarowego, będzie dostarczane także koleją. Usprawni to logistykę. Do 2027 roku zamierzamy zupełnie odejść od spalania węgla.
Dzisiaj działające w Częstochowie układy magazynowania i podawania węgla, zostaną zastąpione nowoczesnymi systemami opartymi na biomasie. To ogromna modernizacja, dodaje rzecznik Fortum Jacek Ławrecki. To jeden z europejskich pionierskich projektów zamiany spalania węgla na 100% paliwa odnawialnego. Ciepłownicy rozpoczęli ten proces w 2021 roku, zakończą w 2027.
Czytaj także: