Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowska drogówka o statystykach wypadkowych z udziałem pieszych

Facebook Twitter

Te dane mogą niepokoić. Od stycznia na drogach miasta i powiatu częstochowskiego zginęło już 5 pieszych. Dziś (5.08) więc kolejna akcja "Bezpieczny pieszy".

W okresie od stycznia do lipca tego roku na terenie Częstochowy i powiatu częstochowskiego doszło do 52 kolizji i 34 wypadków z udziałem pieszego, w których 29 pieszych odniosło obrażenia ciała, a 5 poniosło śmierć. To więcej niż w ubiegłym roku. 53 procent wypadków miało miejsce na wyznaczonych przejściach dla pieszych. 7 wypadków spowodowanych było nieprawidłowym zachowaniem pieszego. Główną przyczyną było nieostrożne wejście na jezdnię przed nadjeżdżający pojazd.

W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku nastąpił wzrost wypadków o 2, wzrost liczby osób rannych o 5, spadek liczby osób zabitych o 2 i wzrost liczby kolizji drogowych o 27.

W 2022 roku najwięcej zdarzeń z udziałem niechronionego uczestnika ruchu drogowego miało miejsce na terenie miasta Częstochowy – ponad 70,5% wypadków. W tych zdarzeniach 22 osoby zostały ranne, a 2 osoby poniosły śmierć. Odnotowano także 40 kolizji drogowych (dla porównania – w 2021 roku doszło do 19 kolizji).

53 procent wypadków drogowych z udziałem pieszego miało miejsce na wyznaczonych przejściach dla pieszych – 18 wypadków, w których 16 osób zostało rannych, a 2 osoby poniosły śmierć. Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku na przejściach dla pieszych zaistniało 12 wypadków, w których 11 osób zostało rannych, a 1 poniosła śmierć.

Od stycznia w Częstochowie i na terenie powiatu częstochowskiego doszło do 7 wypadków spowodowanych nieprawidłowym zachowaniem pieszego uczestnika ruchu drogowego (w 2021 roku było ich 13). W tych wypadkach 1 osoba zginęła, a 6 zostało rannych. Główną przyczyną było nieostrożne wejście pieszego na jezdnię przed nadjeżdżający pojazd.

Jeśli chodzi o wypadki spowodowane z winy kierującego, to w okresie od stycznia do końca lipca 2022 roku doszło do 27 tego typu zdarzeń i jest to wzrost wypadków z winy kierującego, w porównaniu do analogicznego roku ubiegłego, gdyż wówczas zanotowano ich 18. Do wypadków z winy kierujących dochodziło głównie na przejściach dla pieszych. Spowodowane one były nieustąpieniem pierwszeństwa pieszemu na przejściu (15 wypadków).

Najwięcej ofiar wypadków drogowych z udziałem pieszego to osoby w wieku powyżej 40 roku życia (z czego 14 w wieku od 40 do 59 lat, a 18 w wieku powyżej 60 lat).

Jeżeli chodzi o zdarzenia drogowe, których sprawcami byli nietrzeźwi piesi to w tym roku doszło do 5 takich zdarzeń – 3 kolizji i 2 wypadków, w których 2 osoby zostały ranne. W analogicznym okresie roku 2021 odnotowano 3 wypadki, w których 2 osoby zostały zabite, a 1 ranna oraz 3 kolizje.

Częstochowska policja codziennie dba o bezpieczeństwo na drogach miasta i powiatu. Od stycznia policjanci w białych czapkach ujawnili 200 wykroczeń popełnionych przez pieszych – głównie polegały one na przekraczaniu jezdni w miejscu niedozwolonym i niestosowaniu się do sygnalizacji świetlnej. Kierujący natomiast najczęściej wyprzedzali na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim – mundurowi ujawnili 147 takich wykroczeń. 149 kierujących zostało ukaranych za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, z czego 71 nie ustąpiło pierwszeństwa pieszemu na przejściu.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 lipca 2024