Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowa wśród najbardziej zanieczyszczonych miast. Co na to Urząd Miasta?

Facebook Twitter

W rankingu Barcelońskiego Instytutu na Rzecz Globalnego Zdrowia, Częstochowa znalazła się na 46. miejscu miast z problemem smogowym w Europie. Zestawiono w nim 858 miast najbardziej zanieczyszczonych na starym kontynencie.

Na problem z jakością powietrza narzekamy wszyscy od lat, o tym jak miasto nie radzi sobie z niwelowaniem problemu informował też Częstochowski Alarm Smogowy. Co na to magistrat?

Za miasta bardziej zagrożone smogiem zostały uznane m.in. Kraków, Warszawa, Łódź, Lublin, Kielce, Radom, Bielsko-Biała czy Rybnik. W pierwszej setce w sumie polskie miasta stanowią ponad 1/4 zestawienia. Gdyby liczone były inne mniejsze miasta i gminy pewnie ten ranking wyglądałby inaczej, bo w sezonie zimowym powietrze w mniejszym miastach jest często jeszcze sporo gorsze. Tyle, że nie ma stamtąd danych. Położenie geograficzne Częstochowy jest zresztą takie, że nie wpływa na lepszą cyrkulację powietrza.

Ocenia rzecznik w Urzędzie Miasta. Jakie są zatem główne powody z kiepską jakością powietrza, którym powinniśmy przeciwdziałać? Mówi Włodzimierz Tutaj:

To kwestia gospodarki opartej ciągle na węglu. Potrzebna jest więc tu zmiana systemowa. Ze smogiem trzeba też walczyć lokalnie. Żaden samorząd nie ma tych strategicznych, prawodawczych, gospodarczych instrumentów w ręku, aby móc całościowo kształtować stan powietrza w danym miejscu. Masy powietrza napływające nad Częstochowę odpowiadają za całkiem spory odsetek zanieczyszczeń notowanych w naszym mieście. Faktem jest jednak, że największy wpływ na stan powietrza ma jednak spalanie paliw niskiej jakości a także niestety rzeczy niedozwolonych  w piecach węglowych starszego typu.

Urząd Miasta pytaliśmy więc o narzędzia, którymi możemy zawalczyć o lepsze powietrze nad Częstochową i czy udaje się nam skutecznie je wdrażać:

Miasto rokrocznie udziela dotacji na wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne, to inwestycje związane z termomodernizacją. Dotowane są także odnawialne źródła energii. Miasto modernizuje komunikację publiczną w kierunku jej niższej emisyjności i zielone inwestycje zgłaszają także sami ludzie w ramach Budżetu Obywatelskiego. Miasto oczywiście np. poprzez działanie straży miejskiej stara się także interweniować w rejonach, gdzie notowane jest gorsze powietrze i kontrolować prywatne posesje w sezonie grzewczym. Samorządy same sobie z tym problemem na pewno nie poradzą. 

Podsumowywał Włodzimierz Tutaj, rzecznik Urzędu Miasta Częstochowy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj