Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowa: Ulga termomodernizacyjna a wybór pompy ciepła [materiał partnera]

Facebook Twitter

Mieszkańcy Częstochowy, którzy chcą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, powinni zajrzeć na serwis Nachldono.pl Eksperci przygotowali odpowiedni poradnik, a także ranking najlepszych pomp ciepła.

Spis treści:

  • Fakty o uldze na termomodernizację, które powinieneś znać.
  • Zasada działania każdej pompy ciepła – to naprawdę proste.
  • Różne rodzaje pomp ciepła i najpopularniejszy wybór Polaków
  • Sprawdź ten ranking i wybierz pompę ciepła, jak ekspert.

Mogłoby się wydawać, że ten artykuł będzie o pompie ciepła, która wygrała ranking 23 najpopularniejszych modeli. Rzeczywiście, pojawi się ona w kolejnych rozdziałach, ale najpierw odkryjmy szczegóły ulgi termomodernizacyjnej i korzyści, które możesz dzięki niej zyskać.

Fakty o uldze na termomodernizację, które powinieneś znać

Ulga termomodernizacyjna umożliwia odpisanie od podatku kosztów zakupu i montażu między innymi nowego źródła ciepła. Może nim być kocioł gazowy, olejowy i na paliwo stałe, ale również pompa ciepła dowolnego typu. Od podatku można odpisać maksymalną kwotę 53 tys. zł, którą na termomodernizację wydałeś w ciągu 3 lat od rozpoczęcia tej inwestycji. A ile z tych pieniędzy trafi z powrotem do Ciebie? Wszystko zależy od progu skali podatkowej, w której się rozliczasz. Maksymalnie otrzymasz:

  • 16 960 zł zwrotu dla skali 32%,
  • 10 070 zł, jeśli rozliczasz się w skali 19%,
  • 9 600 zł w najpopularniejszej, 17% skali podatkowej.

Aby skorzystać z ulgi musisz być właścicielem lub współwłaścicielem mieszkalnego domu jednorodzinnego. Może w nim znajdować się niejedno mieszkanie, a nawet lokal użytkowy, ale o określonej powierzchni. Szczegóły sprawdzisz na https://nachlodno.pl/poradnik/ulga-termomodernizacyjna/ 

Ulga termomodernizacyjna udzielana jest na podstawie faktury VAT wystawionej na właściciela lub współwłaściciela budynku. Honorowane są również zagraniczne faktury z podatkiem od wartości dodanej, wystawione przez podmioty z UE.

Zwrot realizowany jest z podatku, który odprowadziłeś od swoich przychodów w poprzednim roku kalendarzowym. Ale nie przejmuj się, jeżeli akurat dochody były niskie, ponieważ niewykorzystaną kwotę poniesionych kosztów odpiszesz od podatku w kolejnym roku. Masz na to aż 6 lat od zakończenia termomodernizacji. Możesz więc korzystać z ulgi każdego roku, rozliczając nowe koszty albo jednorazowo wykazać koszty na kwotę 53 tys. zł, która wystarczy np. na zakup i montaż powietrznej pompy ciepła.

Zasada działania każdej pompy ciepła – to naprawdę proste

Pompa ciepła wydają się magicznymi urządzeniami, ponieważ nie brakuje dowodów na to, że aż 80% ciepła, dostarczanego przez niektóre modele, jest zupełnie darmowe. Oznacza to, że ponosisz zaledwie jedną piątą kosztów ogrzewania domu i przygotowania c.w.u. A to wszystko dzięki urządzeniu działającemu na prąd. Jak to możliwe?

Pompa ciepła wykorzystuje proste zasady termodynamiki gazów do transferu (a nie wytwarzania) energii cieplnej. Pobieraj ją z darmowego i odnawialnego źródła, które ogrzewa czynnik roboczy, zamknięty w układzie pompy. Ten czynnik zaczyna parować, zamieniając się w gaz, czemu towarzyszy wzrost temperatury. Ciepło odbiera instalacja grzewcza budynku, a gaz wychładza się i skrapla. Następnie ponownie zostaje ogrzany i zaczyna parować.

W praktyce prąd pompie ciepła potrzebny jest tylko do pracy sprężarki oraz zasilania osprzętu, a nie do produkcji ciepła. Dlatego 1 kW pobranej energii elektrycznej wystarczy do wygenerowania 5 kW lub nawet więcej energii cieplnej.

Różne rodzaje pomp ciepła i najpopularniejszy wybór Polaków

Pompa ciepła transportuje energię cieplną do instalacji grzewczej z naturalnego źródła. Może nim być:

  • grunt,
  • woda,
  • powietrze.

Dwa pierwsze są najbardziej stabilne temperaturowo oraz wydajne, dlatego wodne, a zwłaszcza gruntowe pompy pracują najefektywniej. Przekłada się to oczywiście na niższe rachunki za ogrzewanie domu. Problem w tym, że same koszty ich montażu mogą przekroczyć nawet 40 tys. zł. Wszystko dlatego, że dostęp do źródła ciepła, z którego korzystają, wymaga wykonania często głębokich odwiertów. Dlatego całkowite koszty zakupu i instalacji np. gruntowej pompy ciepła wahają się od 50 do 80 tys. zł.

Znacznie taniej, bo w przedziale kosztowym od 35 do 50 tys. zł., można kupić i zamontować powietrzną pompę ciepła. Najlepsze modele tylko nieznacznie ustępują wydajnością pozostałym typom tych urządzeń, a ich instalacja jest o wiele łatwiejsza i szybsza. Dlatego właśnie to po powietrzne pompy ciepła Polacy sięgają najczęściej. W 2021 rok kupili ich aż 93 tys. sztuk, a w pierwszej połowie 2022 roku sprzedaż tych urządzeń była większa o 133% niż rok temu w tym samym okresie.

Sprawdź ten ranking i wybierz pompę ciepła, jak ekspert

Serwis Nachlodno.pl prowadzi ranking najpopularniejszych modeli powietrznych pomp ciepła, który znajdziesz tutaj: https://nachlodno.pl/pompy-ciepla-ranking/. Eksperci z tego serwisu analizują parametry pojawiających się na rynku urządzeń i na bieżąco aktualizują zestawienie.

Obecnie numerem jeden rankingu jest pompa ciepła Rotenso AQM100X1. Urządzenie wyprodukowała polska firma z siedzibą w Rudzie Śląskiej, która na rynku funkcjonuje od 2016 roku. Zwycięski model osiąga wydajność SCOP na poziomie 5.19, co oznacza, że potrzebuje 1 kW energii elektrycznej do dostarczenia aż 5.19 kW ciepła do domu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024