StartWiadomości

Częstochowa uczci pamięć Żołnierzy Wyklętych

Program uroczystości w Częstochowie:

  • 9.00 – wykład Sławomira Maślikowskiego (OBEP Katowice) „Do wolnej i niepodległej Polski doprowadź nas Panie! – Żołnierze Wyklęci w regionie częstochowskim 1945–1954″
  • 10.00 – Msza św. w intencji żołnierzy konspiracji niepodległościowej 1944–1963 celebrowana przez ks. Ryszarda Umańskiego
  • 11.00 – po Mszy przemarsz pod tablice pamięci, złożenie kwiatów

O godz. 15.30 w Bazylice na Jasnej Górze zostanie odprawiona Msza św. za Ojczyznę i w intencji żołnierzy konspiracji niepodległościowej.

Organizatorami wydarzenia są Antykomunistyczny Związek Więźniów Politycznych, Konspiracyjne Wojsko Polskie, Jednostka Strzelecka 2028 im Gen. bryg. Stanisława „Warszyca” Sojczyńskiego, Stowarzyszanie Solidarności i Niezawisłości, Stowarzyszenie WIR, Klub Gazety Polskiej, Stowarzyszanie Kibiców „Wieczny Raków” oraz OBEP IPN Katowice (informacje o obchodach pochodzą ze strony IPN).

Z kolei do 17 marca w Zespole Szkół Ekonomicznych (ul. Świętego Augustyna 28/30) prezentowana jest wystawa „Wolni w zniewolonej szkole”, zorganizowana przez OBEP IPN w Katowicach we współpracy z Zespołem Szkół Ekonomicznych w Częstochowie, Stowarzyszeniem Solidarność Walcząca we Wrocławiu oraz Stowarzyszeniem NZS 1980. Wystawa przedstawia zaangażowanie młodzieży szkół średnich w podziemną działalność antykomunistyczną w PRL na przykładzie powstałego na początku 1985 r. Młodzieżowego Komitetu Oporu.

Zostaw komentarz