Radio Jura Home

Moje Miasto Moje Radio • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowa przyjmie ostateczną formę herbu miasta [FOTO]

Facebook Twitter

Prace związane z przywróceniem historycznego znaku z lwem i orłem zamiast kruka, ruszyły blisko 2 lata temu. Jest już zgoda Komisji Heraldycznej działającej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

Sprawę pilotuje od początku częstochowski historyk, prof. Marceli Antoniewicz:

Jest wilki sens, ze względów naukowych i kulturowych, ponieważ jest to przywrócenie w najbardziej wzniosłej formie z czasów lokacji miasta, historycznej formy herbu, która istniała zawsze. We współczesnej heraldyce są kryteria przyjmowania ostatecznej formy: po pierwsze jej najdawniejsza forma lub najdłużej trwająca. Herb Częstochowy zmieniał się wielokrotnie i ewaluował w czasie rozbiorów, z resztą nie wolno było używać herbu Częstochowy, była pewna mistyfikacja, orły eliminowano z symboliki polskiej.

Decyzję w sprawie akceptacji herbu muszą w formie uchwały podjąć jeszcze radni.

Temat zostanie skierowany na najbliższe obrady Rady Miasta, zaplanowane są na 27 lutego…

Będziemy mieli za chwile uporządkowane sprawy heraldyczne naszego miasta. Decyzja ostateczna na ten temat zostanie podjęta na Sesji Rady miasta 27 lutego,  po wcześniejszym uzyskaniu niezbędnych uzgodnień, ustaleń ze strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych czy Komisji Heraldycznej działającej przy ministerstwie. Prace był prowadzone wspólnie z profesorem Marcelim Antoniewiczem oraz profesorem Andrzejem Desperakiem.

– ocenia prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Nad ostateczną formą herbu miasta pracowali heraldycy, profesorowie i graficy.

Porównując obowiązujący dzisiaj herb z nowym, zaproponowanym dla miasta, od razu widoczne są naniesione zmiany. Piastowski herb obowiązywał pierwotnie już w połowie XX wieku…

Przywrócono ten herb historyczny i tak było do początku lat 90-tych, kiedy ktoś stwierdził – zupełnie niezrozumienie – żeby przywrócić kruka, ponieważ ten herb XIV-wieczny jest herbem komunistycznym. Tworzył zupełnie inną jakość. Fatalną pod względem symboliki. Jeżeli chodzi o ojców paulinów – przynajmniej uczonych – rozmawiałem z nimi i nie sądzę, aby były z tamtej strony jakieś zastrzeżenia

– dodaje znany heraldyk, prof. Marceli Antoniewicz z Uniwersytetu im. Jana Długosza.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 31 maja 2020