Radio Jura Home

Moje Miasto Moje Radio • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowa pamięta o dawnych mieszkańcach

Facebook Twitter

W środę (12.02) na ścianie kamienicy przy al. Kościuszki 14 odsłonięto tablicę upamiętniającą żydowskich lokatorów tego budynku.

Większość z nich nie przeżyła wojny:

Historia kamienicy jest bardzo ciekawa. Dom nie jest może wyjątkowy pod względem tego ile ma lat, bo jest to rocznik 1931, więc nie jest jakąś bardzo starą kamienicą, Wybudowana jako apartamentowiec (…), gdzie były wielopokojowe, duże, drogie mieszkania i zamieszkiwała ten dom głównie elita miasta. Bankowcy, przedsiębiorcy mieszkał tutaj również poseł na Sejm, byli to Żydzi, Francuzi i Polacy. Myślę, że to bardzo ważne, że upamiętniliśmy przodków. Przed chwilą podszedł Pan, którego dziadek mieszkał tutaj w tym domu, także jest to dla nich bardzo, bardzo ważne.

– mówi właściciel kamienicy i fundator pamiątkowej tablicy – Mariusz Etryk. Podczas uroczystości głos zabrali także przedstawiciele władz miasta. Mówi Ryszard Stefaniak – wiceprezydent Częstochowy:

Tablica zaświadcza o naszej wspólnej historii. Pokazuje, że ludzie pełniący różne funkcje, różne stanowiska niezależnie od poglądów politycznych, niezależnie od wyznawanej religii, zajmowanej pozycji społecznej potrafili bardzo zgodnie żyć. Kiedy byśmy wzięli do ręki najpoczytniejszy „Goniec Częstochowski”, to właściwie z każdej karty tej gazety przejawiają się te nazwiska, które tutaj na tej tablicy są uwidocznione. To są ludzie, którzy organizowali życie gospodarcze miasta, życie społeczne, pracę samorządową, uroczystości patriotyczne również te, które związane są z tak cennymi wydarzeniami dla polskiej historii jak rocznice odzyskania niepodległości czy święta Konstytucji 3 Maja.

Tablica upamiętniająca żydowskich mieszkańców kamienicy jest w trzech językach – polskim, hebrajskim i angielskim.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj