Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowa ogranicza koszenie traw

Facebook Twitter

Susza w Polsce. Do miast, które zapowiadają ograniczanie koszenia traw dołącza też Częstochowa. Dlaczego takie działania mają być lekarstwem na suszę?

fot. Alexas_Fotos/pixabay.com

Chodzi o utrzymanie procesów ekologicznych, stabilności ekosystemów i zachowania różnorodności biologicznej, mówi w rozmowie z Radiem Jura Łukasz Kot z Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego.

Przypomnę już w zeszłym roku podczas prac związanych z grabieniem liści tworzyliśmy enklawy by chronić jeże. Także poprzedniego lata w czasie suszy też kosiliśmy trawę rzadziej. Niestety w tym roku te działania, które polegają na ograniczeniu koszenia oraz pozwoleniu trawie na wzrost będziemy intensyfikować.

– jak mówi Łukasz Kot,w związku z panującą suszą, Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne ogranicza prowadzenie prac pielęgnacyjnych polegające na koszeniu traw podczas suszy.

W roku 2019 mogliśmy rozpocząć koszenia w maju. Ze względu na warunki w tym roku koszenia nie rozpoczynamy zbyt intensywnie. Ograniczamy się tylko do tych miejsc, gdzie ta trawa rośnie bardzo szybko ze względu na dobre warunki oraz ze względu na bezpieczeństwo drogowe.

Trawa będzie koszona rzadziej. Z wyjątkiem miejsc, w których wysokość trawy wpływa na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Trawa będzie koszona też na placach zabaw:

Zwrócimy uwagę na różnego rodzaje skwery oraz miejsca takie jak place rekreacji ruchowej i place zabaw (…) ale głównym celem będzie to, aby trawa ten trudny okres przetrwała i będziemy ją kosić o połowę mniej niż w latach ubiegłych.

– wyjaśnia Łukasz Kot, dyrektor w CZPK.

Ograniczamy częstotliwość koszenia, nowe nasadzenia kosimy 1-2 w ciągu roku. Rzadsze wykonywanie koszenia prowadzi do polepszenia warunków w miejskich wyspach ciepła, czyli na terenach gęsto zabudowanych, gdzie występuje deficyt wilgoci. Ograniczone koszenie, oprócz zatrzymania wody, sprawia, że wzrasta różnorodność biologiczna – pojawiają się inne gatunki roślin i zwierząt, w tym owadów, które mają lepsze warunki do bytowania. Natomiast zbyt częste koszenie trawników może doprowadzić – zwłaszcza w warunkach suszy – do przesuszenia darni i wierzchniej warstwy gleby.

Należy przy tym pamiętać, że:

dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym poprawy widoczności na ulicach, obrzeża trawników
w pasach drogowych winny być koszone w odległości ok. 1 m od pasa jezdni, w miejscach , gdzie wysokość traw ogranicza widoczność i ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców koszenia wykonywane są na bieżąco, trawniki reprezentacyjne np. Al. NMP wymagają częstszego, regularnie wykonywanego koszenia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj